"За една нощ разбрах какво значи да си бездомник", отбелязва тя. Единственото, което успели да спасят от къщата, са един гардероб и кучето Боби. Пет дни то стояло на плочата на гаража без храна, без вода. Синът на Росица влязъл със спасителна лодка и го спасил.
Сега Росица и 85-годишната ѝ майка са приютени в дома на приятелка. Синът и дъщеря ѝ пък намерили подслон при близки в Козлодуй. Още десетина колеги от училището на Росица в Мизия са пострадали при наводнението. "Със залети домове са шест учители. Трима са със залети дворове", изброява директорът на ОУ "Цанко Церковски" Галина Вълчанова.
Теодора Димитрова, директор на столично училище, не иска цветя за 15 септември. Вместо това предлага съвсем скромен жест, който би бил от помощ за бедстващите ѝ колеги в Мизия, съобщава bTV. "Ако всяко дете вместо цветя пусне по 10 лева в една от двете кутии, подготвени за тази цел, сумата, която ще съберем и изпратим, ще бъде над 4200 лева", подчертава тя.
Пари вместо цветя ще събират и в шуменското СОУ "Сава Доброплодни". Средствата ще бъдат дарени на нуждаещи се с помощта на Българския червен кръст. "Всички ние, учителите, получаваме като знак на благодарност за нашия труд изключително много цветя от децата, но тези цветя за два-три дни увяхват, а в момента България е в една много трудна ситуация и много хора се нуждаят от помощ. Аз си помислих, че средствата, които много семейства отделят за тези цветя, могат да бъдат пренасочени по някакъв начин към тези бедстващи и страдащи хора", казва учителят Георги Йоргов.
Учителите от Шумен призовават своите колеги в страната също да се присъединят към благотворителната инициатива. "Уважаеми колеги, ние мислим, че това ще бъде едно истинско гражданско поведение на нас и нашите деца. Призоваваме всички да се включат в благотворителната инициатива на първия учебен ден", заяви педагогическият съветник Румяна Буковалова.
Заради десетките пострадали от наводненията хора учителите предлагат тази година символът на 15 септември да не са цветята, а помощта.