Фалшиво писмо вкара в интрига Главното мюфтийство. Мним документ бил спуснат до имамите с печат, идентичен с този на мюфтийството.
С писмото се призовава мюсюлманите да не гласуват за ДПС.
От религиозната институция уверяват, че не са агитирали да се гласува или не за някого, защото не са занимавали с политическа дейност. А и бланката, на която е написано, не се използва от мюфтийството от началото на 2013 година.
В писмото, адресирано до имамите в страната, главният мюфтия Мустафа Хаджи агитира – да не се гласува за ДПС и Ахмед Доган, а за Касим Дал и неговата Народна партия "Свобода и достойнство".
Причината - "защото, уважаеми имами, господин Реджеп Тайп Ердоган, всеки от вас го познава, каза да защитим правата си, гласувайки за Касим Дал".
В документа се изтъква, че от мюфтийството 23 години са подкрепяли Доган, но той не е защитил правата им. Любопитно, но главният мюфтия Мустафа Хаджи критикува Доган, че не е дал път на младите в политиката.
Друга част от текста гласи: "По повод прословутите изказвания за баницата на Ахмед Доган, че той разпределял, аз мога да кажа на колко парчета се разпределя тази баница – за него и 15 негови приближени – Лютви Местан, Емел Етем, Христо Бисеров и още на пръсти броящи се вечните депутати.
"Нямаме оригинала на писмото и за това не можем да твърдим кой стои зад него. Такива похвати обаче сочат, че това може да е дело на Недим Генджев", каза главният секретар на Мюфтийството Ахмед Ахмедов за iNews, но подчерта, че не могат да бъдат на 100% сигурни.
Генджев е бивш главен мюфтия, който оспорваше избора на своя наследник.
Ахмедов добави, че писмата са разпратени до мюсюлманските духовници в цялата страна. За момента не се знае до колко души е достигнал текста, но у нас има 12 000 мюфтии.
Главният секретар каза, че хора вече звънят притеснени.
Ахмедов обясни, че районните мюфтийства ще сезират отговорните институции за случая. "Ние също подготвяме документите, с които ще сезираме прокуратурата, но се изисква технологично време", добави той.
Ахмедов не смята, че писмото може да предизвикат напрежение, тъй като мюсюлманската духовна институция е деполитизирана.