"Възразявам категорично срещу финансовите корекции по проекта за изграждане на инсталация за преработка на отпадъците на София", отбеляза кметът на Столична община Йорданка Фандъкова. По думите й проектът, както и процедурите са постоянно проверявани.
"Проектът е минал през няколко нива на проверки, включително от Агенция за обществените поръчки, който е управляващ орган. Всички поръчки са минали през КЗК, като някой от тях са минали и през ВАС. Имаме одити на Европейската комисия. Всички без изключение са минали през национален одит и всъщност при одита се налагат финансови корекции, които лично аз не разбирам", отбеляза Фандъкова.
Проектът за изграждането на инсталация за преработка на отпадъците на София е финансиран с над 80% средства от Европейската комисия, които са безвъзмездни европейски средства по ОП "Околна среда", а съфинасирането от страна на общината е осигурено чрез заем от Европейска инвестиционна банка.
По думите на Фандъкова, проверките от страна на комисията, от страна на банката, както и от страна на управляващия орган в България, са били постоянни, защото тези обекти както и столичното метро са едни от най-контролираните. Тя обясни, че по този начин няма никакви гаранции, информира агенция "Фокус". По думите й, партньорите от Европейската банка искат да има сигурност на местно ниво.
Междувременно над 1200 тона хранителни отпадъци и близо 3 000 зелени отпадъци са преработени за четири месеца в инсталациите за отпадъци "Хан Богров". С това приключи първият етап от изграждането на инсталациите за преботка на отпадъци на София или т.нар. завод за отпадъци.
По време на посещение на площадката, заедно с представители на Европейската инвестиционна банка, кметът информира, че вчера е започнало сторителството на инсталацията за механично и биологично третиране край с. Яна.
На площадката има две отделни технологични линии - за третиране на 24 000 тона годишно зелени отпадъци и 20 000 тона на година биоотпадъци от домакинствата и търговските обекти в София. След преработката се получава и биогаз, който се преобразува в електрическа и топлинна енергия. Проектът е на стойност 39 млн. лева, информира БТА.
"Сега основният генератор е самата община. От район "Люлин" пристигна окосена трева, има дървета от парк Врана, клони от ОП "Гробищни паркове", от Зоологическата градина", посочи Фандъкова. Тя отбеляза, че крайният продукт - първите 200 тона произведен компост ще бъде за торене на паркове и градини.
Целта на всички инсталации е максимално преработване на отпадъци и минимално депониране. Кметът на София отбеляза, че старите депа на Суходол и Богров са в процес на рекултивация.