Млада майка на две деца изчезна, близките ѝ я обявиха за издирване, а по-малко от 24 часа след това беше открита мъртва. По тялото ѝ няма видими следи от насилие, а роднините ѝ признаха, че тя получила паник атака и имала следродилна депресия.
Колко опасни са тези състояния и могат ли да бъдат избегнати?
Случаят в ефира на Нова тв коментира психиатърът д-р Анета Аничкина.
Според нея в конкретния случай е правилно направена консултация, но не е трябвало жената да бъде изпускана да избяга.
"Следродилната депресия е сериозна психична болест на мозъка. Има невротични реакции на дезаптация след раждане. Те са краткотрайни - 20-30 дни. Докато тече бременността, настъпват сериозни ендокринни проблеми. След раждането има много рязка промяна в нивото на хормони - едни спират да се синтезират, а други бързо нарастват като концентрация.
Тази промяна се отразява и върху мозъка, който трябва да има готовност да реагира на новата ситуация, това е свързано с личностното развитие”, разкри медикът.
По думите ѝ решението да прекрати живота си може да е както обмисляно, така и спонтанно.
"Промяната, която близките улавят, трябва да е повод за медицинска консултация. Съпротива да се потърси медицинска помощ има, когато има и срам, но това се преодолява с образование. Децата трябва да знаят, че психиката боледува.
Антидепресантите могат да лекуват депресията, но специалист трябва да прецени кога да ги изпише. Ако пациентът има суицидна готовност, той не бива да остава сам вкъщи, а да бъде под наблюдение”, посочи д-р Аничкина.