В интервю за европейското издание на "Политико” лидерът на "Да, България” и съпредседател на "Демократична България” заявява, че Брюксел и Берлин трябва да поемат отговорност за това, че са помогнали българската съдебна система и други ключови институции да бъдат предадени в ръцете на олигархичната мафия.
В разговора Иванов коментира твърде меката супервизия на съдебните реформи, съчетана с подхранването на корупцията с еврофондове и добавя, че ЕК, която се предполага да действа като гарант за договорите на ЕС "умишлено затвори очите си за случващото се в България”.
"Ако ЕС не е в състояние да гарантира минимални стандарти за върховенството на закона в държава-членка толкова слаба… колкото е България, каква е ползата от него?
Иванов смята, че Брюксел и Берлин си затварят очите за българската мафия, защото министър-председателят Бойко Борисов е ключов съюзник на Християндемократите на немския канцлер Ангела Меркел и председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен на европейската сцена, както и при управлението на взаимоотношенията с Турция.
Иванов подчертава, че основното очакване на българската публика от Брюксел не е за пари от ЕС, с чието осигуряване Борисов често се хвали. Вместо това той заяви, че хората искат ЕС да помогне за спасяването на завладяната съдебна система на страната, като настоява за истински антикорупционен напредък в замяна на средства. - се казва в статията.
Според казаното от Иванов за "Политико” ЕС не може да се преструва, че проблемите на България с върховенството на закона са вътрешен проблем на държавата, особено след провала на Механизма за сътрудничество и проверка на ЕС по отношение на съдебната реформа. Той коментира последните озадачаващо позитивни доклади, дадени на България на фона на всички свидетелства, че завладяването от мафията се задълбочава.
"Българската корупция е въпрос на финансов интерес и национална сигурност за всеки европейски гражданин.” - заявява Иванов, пояснявайки, че това не е локален въпрос, защото най-голямата, най-лесната корупция засяга еврофондовете.
В материала става дума и за подаването на оставка от Иванов като министър на правосъдието през 2015 г.
"Решението ми да стана министър не стъпваше на илюзията, че Борисов иска реформи. Исках да видя, дали, ако има истински реформатор в Министерството на правосъдието, би имало достатъчна европейска подкрепа за мен? Стигнах до недвусмисленото заключение, че такава нямаше от страна на г-н Тимерманс, който беше отговорен за това като първи вицепрезидент на Комисията.”
Статията в оригинал ще намерите тук:
https://www.politico.eu/article/bulgaria-hristo-ivanov-eu-credibility-at-stake/