Вътрешният министър Цветан Цветанов коментира двете най-нашумели теми през последните седмици – казусът "Венета Марковска” и кандидатурата на Сотир Цацаров за поста главен прокурор.
Пред bTV Цветанов отрече, че е защитник на уличената в злоупотреба с власт съдийка Венета Марковска, избрана за член на Конституционния съд. Вицепремиерът обаче потвърди намерението си да бъде намерен и съобщен авторът на сигнала срещу нея. Причината – "някой ден тя може да реши да си търси правата”, обясни Цветанов.
Това ще стане, въпреки че няма законова рамка, задължаваща ведомството да проверява "анонимни доноси” от подобен род.
На директен въпрос защо вътрешното министерство така светкавично се заема със случая, Цветанов отговори: "Няма как, има принципни неща – като има дебат, трябва да има и прозрачност. Постъпила е молба от Марковска да се намери този човек. Ако стане ясно, ще го съобщим.”
Сигналът бе подаден в парламентарната правна комисия при първоначалното изслушване на кандидатурата на Марковска за КС. Управляващите, независимите народни представители и част от опозицията открито застанаха зад съдийката, изтъквайки факта, че сигналът за злоупотреба със служебно положение е анонимен.
Сигналът се отнася до това, че след арест на приятеля на Марковска - Георги Георгиев, полицаите, които са го задържали, са уволнени след среща на магистрата с висш представител на МВР.
Относно избора на нов главен прокурор, вътрешният министър не отрече, но и не потвърди категорично инфомацията, че фаворит на управляващите е председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров.
"Оценките за него са, че той е с безупречна репутация в Пловдив”, каза за Цацаров вътрешният министър и реагира бурно при въпрос за съмнителността на направените промени в изборните правила на ВСС, които биха гарантирали избирането точно на Цацаров. Става въпрос за въвеждането на електронно гласуване, което ще става не по азбучен ред, както досега, а по реда на внесените кандидатури.
Цветанов даде за пример за успехи на МВР и добро сътрудничество с прокуратурата делата "Наглите", "Октопод" и "Килърите", операциите за фалшивите пари, за трафика на наркотици и хора.