Поне 3 политически сили ще трябва да се обединят, за да може 44-тото Народно събрание да състави ново редовно правителство. Поне, ако резултатите от вота тази неделя съвпаднат с данните от социологическото проучване, направено от Центъра за анализи и маркетинг. Според проучването нито една от водещите политически сили няма да успее да вкара в новия парламент достатъчно депутати, за да управлява сама. Съответно ще има нужда от коалиционен партньор. И то не един. Такава възможност се допуска само теоритично – ако станем свидетели на обединение между ГЕРБ и БСП. Но такова на практика е невъзможно, а още преди предизборната кампания от двете партии категорично отхвърлиха подобен вариант.
Така се стига до момента, в който поне 3 политически субекта ще бъдат необходими за съставяне на нов редовен кабинет. Според резултатите от проучването ГЕРБ би получил 31.4% от гласовете, което означава, че партията ще има в новия парламент между 81 и 90 депутати, в зависимост от това колко още политически сили ще прескочат 4-процентната бариера и съответно как ще бъдат разпределени мандатите между тях. От БСП пък биха имали от 79 до 88 народни представители. ДПС и "Обединени патриоти", които ще се борят за мястото на третата политическа сила в новия парламент, биха имали съответно между 26 и 31 депутата и 24 и 29, сочат данните от анкетата. Която и от първите 2 партии – ГЕРБ и БСП, да се обедини с която и да било от вторите – ДПС и патриотите, в най-добрия случай ще се получи коалиция от 119 депутата, което отново ще бъде недостатъчно за съставяне на редовен кабинет. Освен, разбира се, ако не се получи подкрепата на някой от представителите на останалите политически сили, които ще влязат в новото Народно събрание или евентуално, ако до мандат се доберат независими кандидати. Но това е малко вероятно.
Предвид този факт почти 100% сигурно е, че ще трябва да се търсят компромиси, които да доведат до обединение между 3 политически сили. Не е ясно накъде би тръгнала политиката на партията на Веселин Марешки "Воля", която, според анкетата, също ще влезе в парламента и ще има между 14 и 19 депутати. Те биха били достатъчно, за да се формира подкрепа за правителство, които и от горепосочените комбинации да се сбъднат.
Ситуацията може да стане по-лесно предсказуема, ако Реформаторският блок, който беше коалиционен партньор при последното редовно правителство, прескочи 4-процентната бариера. Последното обаче не е сигурно, поне според проучването на Центъра за анализи и маркетинг. Участвалите 2 него българи дават на РБ 3.6% подкрепа, заради което влизането на Блока в новото Народно събрание е под въпрос. Ако резултатите от изборите на 26 март не се различават коренно от данните от въпросната анкета, преди България да се сдобие с нов редовен кабинет, ще трябва да види и сериозни преговори между новите парламентарни групи.
Социологическото изследване на Центъра за анализи и маркетинг е проведено в периода 10-16 март 2017 г. Участие в него са взели 1012 пълнолетни български граждани, които имат право на глас. Осъществяването на анкетата е финансирано със собствени средства на Центъра, като тя е направена и по собствена инициатива, а не по поръчка на друг субект.