Зам.-председателят на Европейската комисия и комисар по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева излиза в неплатен отпуск за един месец. Функциите й в ЕК в рамките на месец октомври ще поеме комисарят Гюнтер Йотингер. Това гласи решението на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер след решението на българското правителство да номинира Георгиева за кандидат на страната за генерален секретар на ООН, предаде БНР.
ЕК и Кристалина Георгиева ще спазват стриктна дистанция през този период, съобщи говорителят на Комисията в Брюксел Маргаритис Схинас.
"През този период Кристалина Георгиева и ЕК ще гарантират по изцяло прозрачен начин стриктно разделение между дейностите, свързани с нейната кандидатура в ООН и нейната работа като член на Комисията", посочи Схинас.
В първи реакции от Брюксел евродепутати от водещата дясна Европейска народна партия (ЕНП), от втората по големина група на социалистите и от третата по численост в Европейския парламент Група на либералите, приветстваха номинирането на Кристалина Георгиева за кандидат за генерален секретар на ООН.
Унгарецът от ЕНП Йозеф Сайер заяви, че изборът на българското правителство е добър. "Госпожа Георгиева беше много активна както в региона на Източна Европа, така и в целия Европейски съюз. Тя получава много подкрепа за работата си през този мандат. Скоро ще има и официална позиция на групата ни, но ние искаме да я видим на този пост в ООН, подчерта Сайер.
Германският евродепутат от групата на социалистите Йо Лайнен пък допълни: "България и цяла Европа могат да се гордеят с нея. От сърце ѝ пожелавам да стане генерален секретар на над 7 милиарда души на тази планета".
Представителят на германските либерали Александър граф Ламбсдорф изрази увереност в добрите шансове на Кристалина Георгиева за ООН.
"Крайно време е да се преодолее блокажът в процедурата с номинациите в Ню Йорк и Кристалина Георгиева може да се окаже точният кандидат за това. Както знаем, решаващ глас имат 5-те постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН. Още от работата си в Световната банка тя има опит както с американците, така и с руснаците. Надявам се Русия да я подкрепи, тъй като българко-руските отношения традиционно са добри", коментира Ламбсдорф.