При извършените от Българската агенция по безопасност на храните 24 проверки в София по време на великденските празници не са установени нарушения. Това каза проф. д-р Пламен Моллов, директор на БАБХ, по време на националната дискусия "Да! На българските храни".
По думите му в периода 1–16 април проверките на агенцията са се разширили и са обхванали заведения за обществено хранене и обекти за търговия на дребно. Заради проверките са затворени 10 обекта заради липса на хигиена. В област Бургас в периода 14–17 април са извършени 46 проверки на обекти за търговия на едро и дребно, като са съставени 28 акта.
В резултат на проверките са забранени 1 тон животински храни и 2 тона зеленчуци. Най-честите нарушения са свързани с изтекъл срок на годност, неясен произход, липса на етикет, неправилно съхранение. Около 2–3 тона риба са изтеглени от пазара поради наличие на неразрешени оцветители.
През последните месеци Българската агенция по безопасност на храните въведе модерни практики и промени кардинално начина си на работа. "Това доведе до по-висока ефективност на осъществения контрол", отбеляза Моллов. 38 000 проверки са направени в Софийска област, голяма част от които на пазари в София-град.
Това представлява 1/3 от търговията с храна в страната. Броят на съставените актове е 1,7%. В сектора търговия на едро са осъществени 58 000 проверки и са съставени 23 акта. Според данни на агенцията след променения стил на работа резултатността при работата се е увеличила 150 пъти.
Проф. Моллов подчерта, че тези проверки са осъществени единствено с помощта на 6 мобилни екипа. "Бяха спрени 130 тона храни, поравно от животински и неживотински произход", добави той. Разликата между възбрана и унищожена храна е, че след възбраната следва още веднъж да се прецени дали храната трябва да се бракува, или не, информира агенция "Фокус".