Трима прокурори - Георги Тафров, Христо Граматиков и Стойчо Ненков, са нарушили процедурите и закона. Затова алармира председателят на Парламентарната комисия за борба с корупцията по високите етажи на властта Яне Янев, след като се срещна с главния прокурор Сотир Цацаров.
Нарушенията на закона са извършени относно дело за корупция в енергетиката, което се е гледало по времето на Тройната коалиция. Според Янев има три варианта като причина за нарушенията от страна на прокурорите.
Първият е, че им е оказан тежък политически натиск, вторият - че са получили подкуп, а третият - и двете заедно.
Прокурор Георги Тафров е от Софийска градска прокуратура, Стойчо Ненков - от Апелативна, а Христо Граматиков - от Върховна касационна прокуратура.
По думите на Янев става въпрос за фрапантни нарушения относно делото за енергийната мафия, която е ощетила държавата с 90 млн. евро. Нарушенията са ставали, докато е траела процедурата за избор на бившия прокурор Борис Велчев за конституционен съдия.
Експертите в комисията за борба с корупцията са установили, че не е спазен принципът на случаен принцип на разпределение на делата и тримата прокурори са прекратили в много кратки срокове досъдебното производство. Експертизата по делото е била 700-800 страници и само за 4 дни прокурор Стойчо Ненков е написал "прекратяване" на досъдебното производство, обясни Янев.
"Това, което не може да се изчете за една година и четири месеца, той го е прекратил за 4 дни", каза Янев. Според председателя на Комисията за борба с корупцията става въпрос за трайна корупционна схема за износ на електроенергия в периода 2004-2007 г.
Тогава НЕК е предоставил правото си на швейцарската фирма EFT AG да търгува електроенергия, която е миксирана - от АЕЦ "Козлодуй", от ТЕЦ-овете и зелена енергия. Тази миксирана електроенергия е продавана на швейцарската фирма на цени, които са по-ниски от тези на АЕЦ "Козлодуй", които по принцип са най-ниските цени, обясни Янев.
За периода 2004-2007 г. швейцарската фирма е получила 8,5 млрд. мегават часа електроенергия на цени между 30 и 70% по-евтини от това, което консумират крайните потребители на електроенергия. Отделно от комисията са установили, че договорът с швейцарската фирма е подписан изненадващо, без да бъде проведена тръжна процедура.
На въпрос кой е оказвал натиск върху тримата прокурори, Янев прехвърли цялата вина към бившия енергиен министър Румен Овчаров. Той заяви, че Овчаров е бил разпитван в "луксозните кабинети на прокуратурата, на кафенце и водичка".
По време на разпитите Овчаров е твърдял, че нищо не знае за тези схеми, но впоследствие се е установило, че Овчаров е провеждал разговори с шефа на НЕК. Янев заяви, че Румен Овчаров е бил тогава в близки приятелски отношения с шефа на НЕК и заради това е имало постоянна комуникация между тях.
Според лидера на РЗС обаче тези милиарди киловат часа електроенергия могат да се продават и изнасят само с разрешението и съгласието на съответния енергиен министър.
Делото е започнало през 2007 г., а през 2009 г. е образувано досъдебно производство, като през 2012 г. е прекратено. Делото за енергийната мафия е прекратено през септември 2012 г., малко преди избора за конституционни съдии. Председателят на корупционната комисия поиска прокуратурата отново да възобнови делото.
Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов посочи, че намира сигнала на Яне Янев за "обстоятелствен, обоснован и съдържащ конкретни факти". Сарафов пое ангажимент в максимално кратък срок - до края на седмицата, прокуратурата да прегледа всички материали и да излезе със становище.
Относно тримата прокурори, Сарафов каза, че Христо Граматиков и Георги Тафров са си на работа, докато за Стойчо Ненков заяви, че не е изненадан, че името му изкача в пореден скандал.
В четвъртък миналата седмица прокурор Стойчо Ненков е бил отстранен от длъжност и в момента не изпълнява функциите си на прокурор.
Името на Стойчо Ненков за втори път се забърква в скандал. Той бе обвинен и в нарушения по делото "САПАРД", след като не сметна за нужно да обжалва оправдателните присъди по процеса за пране на 7,5 млн. евро и на практика провали мегаделото, което ЕК следи с особено внимание.
*Информацията е актуализирана към 12.20 часа.