Българските заплати нарастват с най-бързи темпове в Европейския съюз и не работниците извличат най-голяма полза от това, пише Bloomberg.
След десетилетията, в които компаниите плащаха възможно най-малко, правителството удвои минималната работна заплата, откакто балканската страна се присъедини към ЕС през 2007 година, като принуди бизнесът да увеличи официалните възнаграждения. Мерките са увеличили държавните приходи от данъци и осигуровки, като в най-бедната страна членка сивият сектор достига една трета от икономиката на страната.
Агенцията отбелязва, че у нас средната месечна работна заплата е нараснала до 868 лева (495 долара) през юни в сравнение с миналата година, когато през същия месец е била на нива от 802 лева. Съотношението на ръста на заплатите спрямо инфлацията ще бъде сред първите в ЕС – 4,6% на годишна база, коментират консултанти в сферата на човешките ресурси от Филаделфия.
Bloomberg цитира икономистът Георги Ангелов от Отворено общество, който смята, че повишаването на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове частично принуждават бизнеса да извади заплатите "на светло".
В България годишният брутен вътрешен продукт на глава от населението е само 45% от средния в ЕС. През 2007 година минималното трудово възнаграждение е било само 180 лева, от тази година е 380 лева, пише медията. Но не отчита процентът на инфлацията след влизането на България в ЕС.
Проучване на Фридрих Шнайдер от Университета Йоханес Кеплер в Линци и на Андреас Буен от университета в Утрехт оценява, че сенчестият бизнес е около 35% от официалния БВП, сравнявайки България със САЩ, където процентът е 9%.