От днес Германският конституционен съд започва да разглежда иск срещу заемите, които ЕС отпусна на Гърция, Ирландия и Португалия за подпомагане на икономиките им, предаде Ройтерс.
Жалбата е внесена от шестима ищци, начело с Петер Гаувайлер – депутат от Християнсоциалистическия съюз. Гаувайлер беше един от инициаторите на съпротивата в Германия срещу Лисабонския договор.
Според иска даването на държавни заеми от страна на ЕС представлява нарушение на имуществени и други права в германската конституция, както и в някои конституции на други европейски държави.
Освен това в жалбата се твърди, че даването на държавен заем е нарушение на изрична клауза по въпроса, вписана в Договора за ЕС, в която се казва, че нито Европейският съюз, нито отделните страни-членки трябва да поемат отговорност за пасивите на някое правителство/някоя държава.
По мнението на някои германски юристи-експерти, Германският конституционен съд в крайна сметка няма да наложи забрана за участие на Германия в други спасителни пакети, инициирани от ЕС. Освен това едва ли съдът ще принуди Берлин да се откаже от ангажиментите си по текущи заеми.
От 2010 година насам ЕС, заедно с МВФ, отпусна спасителни заеми на стойност 273 млрд. евро за Гърция, Ирландия и Португалия. В момента се обсъжда възможността да бъде даден втори заем за Гърция.
Засега не е ясно колко време ще отнеме на Германския конституционен съд да се произнесе по жалбата срещу спасителните заеми, но днес (05.07.11) германският финансов министър Волфганг Шойбле ще присъства на сесията на съда – доказателство, че Берлин приема много сериозно случая.