В 7:00 часа българско време във всички градове на Сирия започнаха първите за последния половин век демократични избори за Народен съвет (Парламент), които се провеждат на многопартийна основа. За това съобщи РИА Новости.
Лишената, в рамките на приетата през февруари 2012 г. нова Конституция, от статута си на "ръководеща и направляваща сила" партия Баас ще се състезава с останалите партии на равна основа. Партията ще участва в изборите чрез обединението "Националното единство". В него участват и някои независими депутати.
За 250-те места в парламента, половината от които традиционно се дават на представителите на работещите и фермерите, се борят 7 195 кандидати, 710 от които са жени.
Участие в изборите се очаква да вземат над 14,7 млн. души. Право да гласува има "всеки сириец, навършил най-малко 18 години, с изключение на лицата заемащи полицейска или военна длъжност".
Сирийската телевизия излъчва на живо от 50 избирателни секции. Очаква се потокът от избиратели да се увеличи през деня, като самия изборен ден в Сирия не е обявен за почивен.
Сирийските власти обещават да направят тези избори "свободни, прозрачни и честни." На свой ред бойкотиращите от опозицията смята, че в ситуацията на течащите вече 14-ти месец вълнения и обстановка на насилие в страната свободните избори са абсолютно невъзможни.
В Сирия от повече от година антиправителствените протести не са спирали. Ежедневно постъпват съобщения за смъртни случаи - както на цивилни, така и на служители на реда. По данни на ООН общият брой на жертвите надхвърля 9000 души, около 230 000 са станали бежанци, а около 1 млн. се нуждаят от хуманитарна помощ.
Сирийски власти съобщават, че в сблъсъци с въоръжената опозиция са убити над 2 500 военнослужещи и служители на правоприлагащите органи в Сирия. Срещу тях се изправят добре въоръжени бунтовници, като броят на цивилните граждани, станали жертви на събитията, е над 3 200 души.
В момента в страната действа едно несигурно примирие между въоръженото крило на опозицията "Сирийска свободна армия" и правителствените войски, регламентирано в рамките на мирния план на специалния пратеник на ООН и Лигата на арабските държави на Кофи Анан.
В частност, този план предвижда прекратяването на въоръженото насилие от всички страни под ефективния контрол на специален механизъм на ООН ,оказването на хуманитарна помощ на жертвите и започването на всеобхватен диалог.