Много погледи са приковани към Черно море в очакване какво ще покажат проучванията за нефт и газ. Но се оказа, че има по-интересни неща от ресурсите.
Учени от България и Великобритания ще изследват дълбините на Черно море. Подводните археолози от Българския център за подводна археология и Университета в Саутхемптън започва първа по рода си мащабна експедиция, която ще се реализира съгласно Конвенцията на ЮНЕСКО за съхранение на културното наследство, което се намира под вода и с разрешението на българското министерство на културата.
В помощ на археолозите са осигурени два кораба, единият от които ще бъде оборудван за дълбоководни проучвания. Очаква се експертите от двете страни да направят карта на подводни обекти, които имат както регионално, така и световно културно значение. Смята се, че е възможно също така да се извлече специфична информация в исторически контекст за изменението на климата на Балканите и колебанията в нивото на Черно море. Проучванията ще продължат около три години.
Вниманието на учените ще се фокусира върху издирването на следи от древни цивилизации, антични селища, както и за потънали кораби, информира ТАСС.
Планира се дълбоководни проучвания да се извършват и около нос Калиакра. Край тези брегове се провежда последната морска битка от освободителната Руско-турска освободителна война. Тогава (1970 година) корабите на Руската империя под командването на контраадмирал Фьодор Ушаков разгромяват османския флот.