Август е периодът на големите летни отпуски, които мнозина избират да прекарат в чужбина. С 6% са се увеличили пътуванията на българите извън страната през юни спрямо същия период на миналата година, съобщават от Министерството на външните работи.
Границата са преминали общо 383 000 сънародници, показват данните на Националния статистически институт.
Няма по-обогатяващо от пътуването и нищо по-обединяващо от общите преживявания, но залисани в приготовленията за дългоочакваната ваканция често пропускаме да се информираме за важни неща, свързани с пътуването ни.
Понякога нещо на пръв поглед незначително може да провали заслужената ни почивка. Най-необходимата и полезна информация може да откриете на сайта на Министерството на външните работи.
Преди да стегнете куфарите, се уверете, че документите, които са ви необходими за пътуването (задграничен паспорт или лична карта за страните членки на ЕС), са с нужния срок на валидност. Не пропускайте да проверите дали за държавата, която смятате да посетите, ще ви е нужна виза.
Когато пътувате с деца под 18 години, придружавани само от един родител е задължително да представите нотариално заверена декларация на български език от липсващия родител (или и от двамата родители, ако детето пътува само), че родителят е съгласен детето им да пътува в чужбина за съответния период и дестинация.
Онези от вас, които не си представят да прекарат ваканцията далеч от домашните любимци и да споделят с тях пътуването в чужбина, е важно да знаят, че независимо от вида на избрания транспорт (самолет, кола, автобус или друго) трябва да се съобразят с изискванията за внос на животни в страната, която посещават.
За да не си създавате излишни главоболия, МВнР ви съветва да се запознаете не само с правата си, но и със своите задължения и да спазвате законите в страната, която сте избрали като дестинация за своята лятна ваканция. Обърнете внимание на особеностите на законодателството на съответната държава.
Ако пътувате в чужбина с личен или служебен автомобил, е много важно да сте наясно какви са необходимите документи и регистрационни процедури. Спазвайте правилата за движение по пътищата, защото в някои държави глобите са доста солени.
Ако въпреки всички мерки, които сте взели, за да си гарантирате безоблачна лятна ваканция, изпаднете в беда и имате нужда от помощ, телефонните номера на българските дипломатически представителства в съответната страна ще бъдат много полезни. За всеки случай ги запишете, преди да тръгнете.
А регистрация в онлайн услугата на МВнР "Пътувам за…” ще помогне на служителите на дипломацията зад граница да ви окажат нужното съдействие, ако изпадането в трудна ситуация в чужбина.
Важно е да знаете на каква помощ от държавата можете да разчитате в различни ситуации и докъде се простират правомощията на дипломатическите и консулските ни служители зад граница.
Чрез регистрацията си в "Пътувам за…” ще получавате на личния си имейл цялата необходима информация за държавата, която възнамерявате да посетите – от информация за местното законодателство и здравните услуги, през валутата и транспортните връзки, до традициите, обичаите и любопитните факти за съответната страна.
Ако сте се запътили към част на света, където обстановката не е особено спокойна, много полезна ще ви бъде информацията, публикувана в рубриката "Ситуационен център” на сайта на МВнР. Там ще намерите не само съобщения и предупреждения за пътуване, свързани с определени страни, но и съвети как да реагирате в случай, че изпаднете в нужда или при кризисни ситуации и бедствия.