България отново е на челно място в негативна класация. Този път страната ни се подрежда в челната тройка по отношение на размера на сивата икономика в Европейския съюз (ЕС). Между 10 и 15 млрд. лева остават в неформалния спектър на икономиката, което автоматично ни отвежда на "престижното" първо място в негативната класация.
Това сочат данни от специално проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Сивият сектор у нас е около 34-36%, а следващите първи места в класацията са за Гърция - 34%, и Румъния - 33%. Това каза председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев.
Най-малък е делът на сивия сектор в Австрия (около 10%), следват Германия и Скандинавските страни с около 12%.
Изследването на АИКБ показва,че делът на сивия сектор у нас е най-голям в Бургас и Ямбол, а най-малък е в Кърджали, Разград и София.
Най-засегнати от сивата икономика са отраслите строителство, здравеопазване и туризъм, а най-малко засегнатите са леката промишленост, козметиката, машиностроенето и пощенските услуги, сочат данните от проучването.
Обобщените анализи сочат, че 1/3 от икономиката на страната ни през 2010 г. е била сива, посочи Васил Велев.
В годините неформалната икономика у нас се е движила с различни темпове като в периода 2005-2007 г. се забелязва тенденция на намаляването ѝ заради високия икономически растеж, намаляването на данъчното и осигурително бреме, каза Стефан Петранов, експерт по проекта за проучването на неформалната икономика.
По думите на експерта през 2009 г. има значително нарастване на сивия сектор в България и това се обяснява с началото на икономическата криза. В сравнение с 2009 г. през 2010 г. има спад на нивото на неформална икономика заради засилените мерки на правителството в борбата със сивия сектор, коментира още Стефан Петранов.
Неговото лично мнение е, че през тази година ще продължи тенденцията на спад и през следващите една-две години делът може да се намали на 30-31%, обясни експертът по проекта.
Няколко от основните причини за появата на неформална икономика са контрабандата с цигари, високите акцизи на алкохол и горива, както и високата степан на безработица, ниските доходи, недостатъчната нормативна база и капацитет на администрацията, както и слабата отчетност и контрол от страна на контролните органи, смятат от АИКБ.
Петранов уточни, че друг фактор, който отчита високия дял на сив сектор у нас, е фиктивният износ на български фирми за Македония, Турция и Украйна и разминаването в данните за вноса в трите държави.