Георги Лозанов: Кризата убива най-добрите медии у нас

Повече от 100 журналисти от 50 български медии ще дискутират темата на Осмата медийна среща в Букурещ

по статията работи: Нели Минчева | 27.04.2012 | 14:24
Георги Лозанов
Георги Лозанов

По време на Осмата среща на българските медии, организирана от БТА и АБМС, която ще се състои от 16 до 20 май в Букурещ, една от темите в програмата ще бъде посветена на словото в българските медии.

"Накъде след 80-то място” е озаглавен панелът, в който ще вземат участие шефът на СЕМ Георги Лозанов, представители на Асоциацията на тв продуцентите, Българската асоциация на регионалните медии, членове на Комисията по култура, гражданско общество и медии към НС, главни редактори и издатели на медии у нас и по света.

Ще бъдат обсъдени промените в медийната среда у нас и по света през изминалата година, начините, по които българските общности зад граница и техните медии се справят с различните измерения на кризата, регионалните функции и глобалните предизвикателства пред медиите и др. Специален акцент ще бъде поставен върху спецификата на работата и условията, в които работят регионалните медии в България.

Тези дни бе отбелязана седмата годишнина от подписването на Договора за присъединяване към Европейския съюз от България и Румъния. Бегъл поглед върху годишните доклади на "Репортери без граници" за свободата на словото показва, че България е била на 48-мо място през 2005, а сега - седем години по-късно, е на 80-то. В същото време Румъния, с която вървим заедно по общия си европейски път, от 70-то място, стига до 47-мо през миналата година.

Пропадането на свободата на словото в България е една от загадките на новото време. Това каза медийният експерт и председател на СЕМ Георги Лозанов. Според него една от причините е загубата на гражданската енергия в сферата на медиите. В момента има обща деморализация на гражданските процеси. Първоначално общата цел на гражданското общество и организациите, които работят в него, беше България да влезе в ЕС, а след това те, като че ли задълго загубиха своята основна мисия. След приемането ни в ЕС тази гражданска позиция по отношение на медиите, дори гражданският натиск отслабна, и това е една от причините за този негативен процес, каза Лозанов.

Той добави, че освободеното място, с организирането на медиите в някакви структури и сдружения, се зае от собствениците на медиите и сега, доколкото има някаква професионална общност, тя е много силно повлияна от тези собственици, в което няма нищо лошо, но е различно от типичните граждански организации в сферата на медиите.

Друга причина според Георги Лозанов е излизането на големите чужди инвеститори, които бяха характерни за един по-ранен период на прехода. Те носиха друг тип професионална стабилизация на медиите, извън местните разбирания, битки и конюнктури. Колкото и някои да бяха скептични в началото, толкова сега можем да кажем, че те вършиха добра странираща роля за българските медии, отбеляза той.

Медийният експерт определи кризата като трета причина за спада на свободата на словото у нас. Тя по един тъжен парадокс най-напред убива най-добрите медии, а по-масовите, с по-занижени критерии, в момент на криза като че ли правят бум.

Друг от проблемите, посочен от Лозанов е, че българското общество все още като правно устройство и законодателно, но и като мислене, начин на програмиране, отношение и пропорции в медиите, не може да излезе от аналоговата ера и да навлезе в цифровата.

Навлизането в ерата на виртуалната комуникация променя из основи разбирането за медии. Тук има един нов възглед и съвсем нова философия, която би преподредила медийния свят у нас, и дефицитът от такова мислене се явява като негативна тенденция по отношение на свободата на словото, заяви Георги Лозанов.

Според него първата реакция за преодоляване тази устойчива тенденция надолу е да се създаде нов модерен закон за медиите, който да ги мисли в тяхната нова технологична среда, защото да не забравяме, че медиите наскоро преживяха своята технологична революция, а ние все още ги мерим и описваме със старите представи и думи, посочи експертът.

Медиите са свързани с качеството на демокрацията в една страна. Не може анализите да констатират използване на държавата в частен интерес, а в медийния сектор положението да бъде различно, е мнението на Нели Огнянова, специалист по медийно право и преподавател в СУ. ЕС създава стандарти, но държавите трябва да гарантират действието им чрез система от мерки и правила, в България това не се случва, коментира тя.

Според нея, от една страна, причините са свързани с властта: често корпоративните интереси и техните баланси, а не общественият интерес определят окончателния вид на законите.

Зад редица норми в медийния закон стоят персонализирани интереси. Държавата открито подкрепя и разширяващи се медийни групировки, допълни медийният експерт.

По нейно наблюдение в последно време има и нова деформация: държавата става основен фактор при финансирането и на частните медии (чрез бюджет и средства по европейски програми), което обяснява превръщането на някои от тях в откровен инструмент на властта, така европейските средства играят срещу свободата на медиите.

От друга страна, според външните наблюдатели медиите съзнателно, системно, открито, активно, охотно се отказват от основната си функция - да информират - и обслужват политически и корпоративни интереси, смята Нели Огнянова. Според нея няма изгледи достигналата високи нива фамилиарност между медии и власт да бъде прекратена по инициатива на властта.

Няма логика статуквото да се промени и от облагодетелстваните от него медийни олигарси, напротив: ще се оказва съпротива включително чрез контролираните от тях медии, заяви медийният експерт. Междукорпоративните престрелки рядко са водени от публичния интерес, макар да имат такива ефекти, например като източник на повече прозрачност за собствениците на медиите, но независимо от това свободата в последна сметка е въпрос на личен избор, добави Нели Огнянова.

Осмата световна среща на българските медии се осъществява с подкрепата на Петрол, ЧЕЗ България, Първа Инвестиционна Банка, АЕЦ Козлодуй, Оргахим, Димитър Маджаров, Уестърн Юнион, АстраЗенека.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


12 Гошо Хубавеца 27.04.2012 | 16:23
Има личен стил човека, какво лошо.
11 empty world 27.04.2012 | 15:56
Оооо, в това, приятелю има адски много резон!
10 empty world 27.04.2012 | 15:55
Тоя с тази папионка ще ме умори просто.
9 empty world 27.04.2012 | 15:53
Георги Лозанов за мен не е със всичкия си!
8 Vanya Black 27.04.2012 | 15:45
Журналистическата професия не е това, което беше...
7 Панайот Траянов 27.04.2012 | 15:42
НОВИЯТ ПЕРФЕКТЕН ИНТЕРНЕТ ПОРТАЛ Е ВЕЧЕ ФАКТ. Предлага 50% от своите доходи. Трябва ви покана : Линк за регистрация: http://signup.wazzub.info/?lrRef=82856108 Покани приятелите си преди те да са го направили! WAZZUB е нова социална мрежа в търсачките като Google и Facebook, но с много повече съдържание: Това ще са 7 кутии.Поща, Търсачка, Новини, Социална мрежа, Видеопортал, Игри, Базар, Любими линкове. Всичко това ще бъде в една начална страница. 4 май 2012 ще бъде деня на официалното представяне. Покани да се регистрират безплатно много хора, защото с един прост и-мейл, изпратен на всички ваши приятели, може да ви гарантира $ 1 на човек регистрирал се чрез Вас и $ 1 на човек регистрирал се чрез Вашите приятели . За 5 поколения е възможен един месечен доход за хиляди долари до живот! 1. Поколение 5 x $ 1.00 = $ 5,00 2. Поколение 25 x 1,00 $ = 25,00 $ 3. Поколение 125 x $ 1.00 = $ 125,00 4. Поколение 625 x $ 1.00 = $ 625,00 5. Поколение 3125 x $ 1.00 = $ 3,125.00 Всъщност WAZZUB (за разлика от други социални мрежи, които печелят милиарди долари, само защото ние компютърните потребители използваме техните услуги), предлага 50% от своите доходи на тези, които на този стартиращ етап , помогат за създаване на мрежа от потребители. WAZZUB е първият проект в световен мащаб, който дели печалбата си! Изглежда невероятно, но всичко е вярно! WAZZUB е създадена като експеримент през 2007 г., с над 3,5 милиона долара, вече инвестирани. Това е първата глобална общност, която ще плати на своите потребители , само заради избор си: www.perfectinter.net като тяхна първа страница (HOMEPAGE). Денят за плащане остава 15 май 2012 на всички, които са се регистрирали и имат повече от 3 поканени човека. $Factor ще се трупа до 3май. След 4май ще започнете да събирате "Deal points". Тези "точки за сделка" ще бъдат разменяни срещу стоки, услуги, отстъпки и др. от базара на WAZZUB. "Точките за сделка" ще се трупат всеки месец въз основа на това колко хора сте поканили. Така че, може да натрупате точки за няколко месеца и да ги размените за нещо, което желаете. Членовете регистрирани преди 3май освен доларфактор ще трупат и "dealpoints". Тези които се регистрират след това ще имат само "dealpoints', но също ще ги трупат всеки месец, като заплата. След 3май, когато приключи трупането на $Factora в личния профил на всеки ще има информация за неговия фактор и за начините, по които иска да му бъде плащано.Там ще се попълнят данните за Pаypal, Allertpay, банкова сметка - кой каквото има. Линк за регистрация: http://signup.wazzub.info/?lrRef=82856108
6 kaspar duhche 27.04.2012 | 15:39
Какви медии- какви 5 лева- всичко е лъжа и измама.
5 Wild Rose 27.04.2012 | 15:22
Отдавна е така, всъщност за медиите вече приоритетно е не да търгуват със съдържание, а с влияние.
4 lolly pop 27.04.2012 | 15:16
Медиите са толкова манипулирани и малипуриращи, че няма и накъде повече,.
3 Kalin Arnaudovski 27.04.2012 | 15:09
Особено значим е проблемът с корупцията. Всеки вече иска да си има медия, за да манипулира обществените мнения и настроения.
2 Точно Тоя 27.04.2012 | 14:34
СЕМ не пречи на никого, поради простата причина, че може да си служи само със ясно регламентиран закон. медиите си пречат сами да са обективни, като вземат пари и си налагат автоцензура.
1 станимир славев 27.04.2012 | 14:30
Скромното ми мнение е,че именно СЕМ пречи на новините да бъдат обективни понякога.

ТВ програма

Кино

  • Сега Празничен коледен концерт на...
  • 19:50 Разкажи ми приказка
  • 20:00 По света и у нас
  • 20:30 Новата играчка игрален филм...
  • 22:30 Студио Х: Мач пойнт игрален филм...
  • 00:35 Говори сега следобеден блок/п/
  • 02:15 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 02:45 Денят започва с Георги Любенов /п/
  • Сега "Коледното приключение на Бетовен"...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 19:30 bTV Репортерите - поредица за...
  • 20:00 ПРЕМИЕРА: "Dungeons & Dragons:...
  • 22:40 "Орденът" - екшън, приключенски...
  • 00:30 "Лошият Дядо Коледа 2" - комедия,...
  • 02:30 "COOLt" - лайфстайл предаване с...
  • 03:30 "Приключенията на робота Ари" -...
  • Сега "Сам вкъщи 5: Коледен обир" - с уч....
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 19:20 Темата на NOVA
  • 20:00 "Кунг-Фу жребец" (премиера) - с уч....
  • 22:30 "Мисията невъзможна: Режим...
  • 01:10 "Doom" - с уч. на Декстър Флетчър,...
  • 03:50 "Най-мрачният час" - с уч. на Гари...
  • 06:20 "Иконостас"
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.