Премиерът Димитър Главчев изпрати писмо чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова до всички парламентарни групи относно подписването на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна, съобщиха от Министерския съвет.
"С оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие) в духа на парламентарното управление, в изпълнение на Конституцията и практиката на Конституционния съд, призовавам Народното събрание да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна”, пише министър-председателят.
В писмото премиерът изтъква, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание. От 27 държави членове в Европейския съюз само 6 страни (Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария) не са подписали подобен акт, уточняват от Министерския съвет.
В писмото се посочва, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната. Съгласно Решение № 20 от 23.12.1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. служебното правителство в рамките на тази обща компетентност, предоставена на Министерския съвет, е оправомощено да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика. Конституционните съдии в мотивите на цитираното решение стигат до извода: При положение, че в България е установено "парламентарно управление” (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), същностен белег на което е [..] необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, обстоятелството, че служебното правителство е назначено от президента, дава основание да се счита, че функциите му са ограничени.
Реакциите от партиите
От ГЕРБ призоваха служебния премиер да оттегли Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна. Според формацията подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет. И смятат, че Главчев е избрал безкрайно неудачен момент да внесе подобен тип споразумение в парламента.
"Това споразумение е безкрайно закъсняло. То трябваше да бъде подписано преди година, когато другите държави членки на НАТО и ЕС преговаряха по параметрите му. В края на живота на това служебно правителство да се предлага текст, който ще предизвика прекалено разгорещена динамика, е проблем”, коментира Даниел Митов.
"Честно казваме, ултиматумите за война са по-кратки. Нашето становище вече е изпратено - една страница с четири реда и две изречения. България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна. Смятаме, че то накърнява интересите на държавата ни, застрашава нейната безопасност и всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност”, каза председателят на "Възраждане” Костадин Костадинов.
"Писмо имаше до всички лидери на парламентарни групи и ние подкрепяме премиера за това решение, което днес трябва да вземат”, поясни лидерът на "ДПС - Ново начало” Делян Пеевски.
"Безобразието е пълно. Преди ден с изненада и недоумение разбираме, че точно кабинетът на Димитър Главчев се готови да подпише това споразумение. Нашият служебен кабинет на България иска да подпише документ, с който ние се приближаваме повече до военния конфликт, вместо да се мъчим да го потушим. Служебното правителство не бива да подписва това споразумение”, категоричен е съпредседателят на ПГ на "БСП - Обединена левица” Борислав Гуцанов.