Алепо е освободен от лапите на джихадистите, предадоха световните медии. Но дали това наистина е така, освен фактът, че "Ислямска държава" и "Фронт ан Нусра" са изтласкани от най-големия до преди години сирийски град, от който тръгна революцията срещу диктаторския режим в Дамаск? Според представители на ООН разрушения град и отчаяното му население, колкото е останало в него, са попаднали под ботуша на нови поробители, които се венчаят като "освободители".
"Хората бягат от една бомбардировка към друга в опит да избегнат смъртта и да спасят душите си... В Алепо настъпи Свършекът на света, да, Денят на Срашния съд", заяви Абу Ахер Икаб, жител на квартал Суккари, който е от последните огнища на бунта.
Същото описание използва пред Би Би Си и учителят по английски Абдул Кафи Алхамдо: "Краят на света е. Бомби падат навсякъде. Хора бягат, хора лежат ранени по улиците и никой дори не се опитва да им помогне, някои са затрупани под руините..."
"Правителствата на Сирия и Русия са отговорни за всяка една, както и за всички жестокости и престъпления, които победителите от милициите извършват в момента в Алепо!", написа в "Туитър" Ян Егланд, съветник на ООН по хуманитарните въпроси,като посочва, че "освободителите" са се отдали на жестокости.
Алепо - някога най-многолюдният град на Сирия, а през последните години една от основните крепости на бунта срещу Башар ал Асад, на практика изцяло се контролира от армията на Дамаск, след дни на непрекъснати бомбардировки срещу обкръжените бунтовници и цивилни през последните поне 48 часа, включително от руската авиация.
Така Асад и подкрепящите го Русия и Иран контролират четирите големи града на Сирия. Това не е край на бунта, но е край на надеждите, че с него властта в Дамаск ще бъде свалена, пише Ройтерс.
Силите на Асад включват и милиции от ливански и иракски шиити, подкрепяни от Иран, както и доброволчески отряд на палестински бежанци-сунити в Сирия, известни като Ерусалимската бригада.
САЩ твърдят, че под обсада и непрекъснат обстрел с артилерия и авиация са около 50 000 души.
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун изрази снощи тревогата си, че има "множество съобщения за жестокости срещу големи групи хора" и призова всички страни в конфликта незабавно да вземат мерки това да се прекрати.
Засега няма реакция от никоя от страните, участващи в настъплението.
След като съпротивата рухна, бунтовниците бяха притиснати в малки участъци и подложени на масиран обстрел. "Не им остава много време. Трябва или да се предадат, или да умрат", заяви ген. Заид ал Салех, командващ силите за сигурност в града.
Държавната телевизия показа кадри от току-що превзетия квартал Салихиин, изпълнени с планини от отломки, полуразрушени сгради, търкалящи се по улиците трупове и шепа шокирани цивилни, носещи деца или дърпащи куфари.
Според Русия от началото на офанзивата преди месец от Алепо са избягали около 100 000 цивилни и са се предали над 2 200 бунтовници. В понеделник министерството на отбрана съобщи за 728 бунтовници, сложили оръжие в неделя и за близо 13 400 цивилни, напуснали контролираните от съпротивата райони. Местни източници съобщаваха, че много хора са бягали в обратната посока - навътре към последните места под контрола на бунтовниците.
САЩ опитаха в преговори с Русия да постигнат незабавно прекратяване на огъня, за да се помогне на обкръжените цивилни, ранени, жени и деца. Според Джон Кирби, говорител на Държавния департамент, руснаците са настоявали спирането на огъня да се отложи с няколко дни, което Вашингтон смята за неприемливо предвид ситуацията в града.
Би Би Си разазва, че е имало отчаяни опити и на хуманитарни организации и медицински екипи, организирани от ООН, да изведат болни, тежко ранени и деца, но те не са постигнали успех. Два опита за примирие се провалиха миналата седмица, когато руснаците казаха, че няма нужда от спиране на обстрела, защото и без това хиляди хора успяват да избягат от района.
В отчаянието си хуманитарните агенции са намалили искането си от 72 на - само на 3 часа затишие. Организация, известна като "Доктори под огъня", молела само за 60 минути край на боевете, за да евакуират стотици деца. Дори това било твърде много за настъпващите, коментира Би Би Си.