Случайно или не, но в деня, в който Русия отбеляза годишнината от началото на Великата отечествена война, Германия направи рискован ход, който може да нажежи допълнително и без това обтегнатите отношения на ЕС и НАТО с Русия.
В Отечествената война загинаха над 27 милиона руснаци, когато войските на нацистка Германия направиха своя поход към тогавашния СССР. Може би точно в този ден Берлин трябваше да замълчи, но вместо това Ангела Меркел действа прибързано и не пожела да се вслуша в гласа на разума.
Само преди няколко дни външният министър на страната Франк-Валтер Щайнмайер призова да "няма дрънчене на оръжия" по Източния фланг, за да не ескалира напрежението с Русия. Днес обаче Меркел обяви за приоритет на правителството си укрепването на точно този фланг на НАТО.
Канцлерът заяви, че Германия ще продължи да води редовен диалог с Русия, но добави, че има "нови заплахи" в близост до Европа и е решена да увеличи разходите си за отбрана и да укрепи НАТО. "Правителството е съгласно с решението на Алианса в дългосрочен план да отделяме 2 процента от нашия БВП за отбрана. Смятам, че това ще бъде подкрепено от всеки в правителството. Това е позицията на правителството", заяви Меркел.
Доста по-обективен обаче е анализът на Щайнмайер.
"Това, което не трябва да правим сега, е да дрънчим с оръжия и да надаваме шумни бойни викове. Който смята, че символични танкови паради по източната граница на Алианса ще донесат повече сигурност, се лъже. Ще е добре да не създаваме претексти да подновяването на една стара конфронтация", каза той.
Изявлението на Щайнмайер разкрива растящите разногласия в германското коалиционно правителство между неговите социалдемократи и консервативните християндемократи на Меркел. В Германия ще се произведат федерални избори догодина.
Щайнмайер призовава за постепенно облекчаване на санкциите на ЕС срещу Русия с напредъка на Москва в прилагането на Минските споразумения за прекратяване на огъня в Източна Украйна, докато Меркел настоява санкциите да бъдат отменени едва когато Минските споразумения бъдат напълно приложени.
Социалдемократите на Германия съзнават, че влошаването на отношенията не е добро решение. На такова мнение са и редица други държави в ЕС като Унгария, Италия и Австрия.
Същото становище поддържа и Русия. Държавната Дума вчера официално призова няколко европейски държави за активизиране на диалога във връзка с изграждането на системата за ПРО. Руските депутати са изпратили такова предложение до парламентите на държавите-членки на НАТО, на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, на Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония и Черна гора.
Руснаците подчертават и че изграждането на системите от американската система за противоракетна отбрана в Източна и Югоизточна Европа реално не представлява мярка за защита, а стимулира развитието на нова студена война.