Говореща чиния подсеща лакомниците

„Моля, яжте по-бавно“, съветва чинията, чиято мисия е да възпира лакомниците от преяждане

по статията работи: Олга Андреева | 22.11.2011 | 11:51
Говореща чиния подсеща лакомниците
inm.com

Досега единствената роля на чиниите в борбата със затлъстяването беше размерът им – колкото по-малка, толкова по-добре за талията. Специалистите по цветове съветваха и да се храним в сини чинии, за да убием апетита.

Сега обаче на пазара ще се появи иновативна говореща чиния, която, според амбициите на създателите ѝ, ще ни помага в битката с излишните килограми.

Създаденото в Швеция устройство, наречено Mandomete, ще струва стряскащите 1500 лири, но ще върши безценна работа – ще следи дали храната от чинията не се изпарява твърде бързо и, в случай че става точно така, ще контролира лакомника с фрази от сорта на "Моля, яжте по-бавно".

Говорещата чиния с контролна везна под нея използва скала, която измерва колко бързо изчезва храната. Бързото хранене, при което храната не се сдъвква добре, а лакомо се преглъща, е един от факторите за затлъстяване – първо, защото натоварва храносмилателната система с недобре сдъвканите залци и намалява усвояемостта на полезните вещества и второ, защото при бързото ядене сме склонни да изпуснем момента, в който сме се заситили, и да погълнем доста повече количество храна от нужното.

Иновативните чинии ще бъдат изпробвани от 600 семейства – всяко от тях с по един затлъстял родител и дете. Предишно проучване откри, че младите хора, използвали говорещата чиния в продължение на една година, са яли с до 15% по-малко храна, посочва в. Express. 

 


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


7 Draga Mateeva 22.11.2011 | 16:41
Колкото повече се развива на научно-техническият прогрес, толкова повече ще растат човешките потребности.
6 Криси Митева 22.11.2011 | 13:09
Смятайте до къде деградирахме, като нация щом се стигна до това да ядем от подобен вид...уреди! Не е истина. затлъстяването е номер едно проблем пред човешката раса, което няма да се пребори само със спомагателни средства, ами с МАЛКО воля!
5 Силвия Димитрова 22.11.2011 | 12:56
Подобни джаджи помагали и на жени страдащи от булимия или анорексия. И затлъстяването, и анорексията са все хранителни разстройства, които се получават вследствие от лоши хранителни навици. Вижда ми се странен метод за вкарване в правия път, но защо не? Нестандартните средства за въздействие на някакъв здравословен проблем често пъти са по-ефективни от традиционните.
4 Ina Georgieva 22.11.2011 | 12:54
Много странно изглежда тази чиния, ако изобщо може да се нарече чиния, тъй като по-скоро прилича на котлон. Едва ли някой лакомник би изтърпял някой постоянно да му пили на главата и да му повтаря да яде по-малко, защото винаги може да намери начин да си хапне скришом. На такива дивотии изобщо не вярвам аз.
3 Ива Хинова 22.11.2011 | 12:35
Струва ми се доста нелепо да се храниш всеки ден от подобно нещо - http://www.geek.com/wp-content/uploads/2010/01/mandometer.jpg Огромните порции и бързото хранене са проблем, но те могат и с малко повече воля да де ограничат, плюс това съвсем не е безсмислен съветът, докато се храним да не гледаме телевизия, тъй като това е една от причините да се тъпчем, без да сме гладни.
2 Цвете Жекова 22.11.2011 | 12:12
Ако съм много гладна и се прибирам след изморителен работен ден, тази чиния колкото и да ми говори, няма да ми спечели вниманието по никакъв начин.
1 Златка Стоева 22.11.2011 | 12:10
Аз искам да направят говореща тенджера, която да има програма с рецепти за супи :)

ТВ програма

Кино

  • Сега Панорама с Бойко Василев /п/
  • 05:00 Иде нашенската музика /п/
  • 06:00 Ламята игрален филм /България,...
  • 07:15 Телепазарен прозорец
  • 07:30 Домът на вярата
  • 08:00 Денят започва с Георги Любенов
  • 11:00 Отблизо
  • 12:00 По света и у нас
  • Сега "COOLt" - лайфстайл предаване с...
  • 05:20 "Смърфовете" - анимационен сериал,...
  • 05:40 "Дракони: Надпревара до предела" -...
  • 06:00 "Светът на здравето" - здравно...
  • 06:30 "Пътуване около света" -...
  • 07:30 "Тази събота и неделя" - уикенд...
  • 11:00 "Богатствата на България" -...
  • 11:30 "Светът на здравето" - здравно...
  • Сега "Кобра 11: Обади се!" - сериал,...
  • 04:40 "Предизвикай любовта" - с уч. на...
  • 06:00 "Иконостас"
  • 06:30 "Кобра 11: Обади се!" - сериал,...
  • 07:30 "Събуди се" - предаване
  • 11:00 "Съдебен спор" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Любов в сърцето" - с уч. на Джен...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.