Граждански и съдийски протест в столицата се провеждат и днес срещу решението на мнозинството в парламента да промени договорените през юли компромисни промени в Конституцията между управляващи и опозиционни партии, засягащи структурите на съдебната власт и гарантиращи обещаната от властта съдебна реформа.
Съдиите се събраха и тази вечер пред сградата на Съдебната палата. Към недоволството им се присъединиха и граждани, които в последствие се оправиха към Министерския съвет и парламента.
Със скандирания: "Оставка!" и "Ще ви изметем!", шествието пристигна пред сградата на "Дондуков" 2, където заявиха още веднъж исканията си за реална съдебна реформа.
След това протестиращите се отправиха към Народното събрание, минавайки покрай Българската народна банка, където пък призоваваха за разкриване на престъпленията около КТБ.
Обичайно шествието стигна до Народното събрание, което се охранява от кордон полицаи. Към момента всичко преминава мирно и без инциденти, съобщава БНР.
И тази вечер съдии, недоволни от прокарваната съдебна реформа, се събраха пред столичната Съдебна палата. Този път повечето от тях са без тоги, но всички са с везна на реверите, символизираща справедливостта. В подкрепа на магистратите пред Съдебната палата има и адвокати, и преподаватели по право.
Основното послание на съдиите е, че не са на улицата, за да свалят правителства или да казват кой трябва да бъде правосъден министър, а за да заявят, че за да има добре работеща съдебна система, трябва да има и добре конституиран ВСС, който да извършва и необходимите кадрови избори и кадрови израствания.
Намерението на съдиите е да продължат под различни форми дебатите с гражданите за необходимостта от реформа в съдебната система. Още в сряда ще има ден на отворени врати в съдилищата, в които има разрешение за това. На срещата тази вечер има представители от всички столични съдилища.
За необходимостта от действителна съдебна реформа се обявиха и над 50 адвокати от пловдивската колегия. Те се събраха на мълчалив протест пред съдебната палата в града. На него бяха призовани в социалните мрежи юристи от всички гилдии, но съдии и прокурори от Пловдив не се включиха.
"Тук сме, следвайки призива на Съюза на съдиите и заради отново неслучилата се така дългоочаквана промяна", казаха пловдивските адвокати.
"Справедлив процес могат да ни осигурят само независими съдии и една контролирана и отговорна прокуратура. Малцина разбират конкретния проблем, свързан с квотите в съдийската и прокурорската колегия. Колко важни са тези квоти", коментира пред БНР адвокат Михаил Екимджиев,
Единственият съдия, включил се в мълчаливия протест на юристите в Пловдив беше Красимир Лесенски от Районния съд в Пазарджик. "От моя гледна точка нещата стоят така, че една страна в наказателния процес, каквато е прокуратурата, не трябва да има решаващ глас в кадровата политика на съда", каза той.
"Мислим, че каузата, която защитават съдиите е правилна", заявиха и дошлите на протеста студенти по право и стажанти. "България се нуждае от стабилна съдебна система", скандираха начинаещите юристи.