Гръцкият премиер Лукас Пападимос успя да постигне предварително споразумение с всички партии в страната по отношение на реформите, които трябва да направят южните ни съседи, за да получат втория спасителен пакет от ЕС и МВФ на стойност 130 млрд. евро, предаде Bloomberg.
Още вчера (5 февруари) Пападимос и лидерите на трите основни партии в Гърция успяха да се договорят за допълнителните орязвания на бюджета, които са равни на 1,5% от гръцкия БВП.
Днес (6 февруари) гръцките лидери трябваше да се споразумеят за рамка, която да установява условията за рекапитализация на банките в страната, които са крайно затруднени от голямото количество гръцки облигации в портфолиото си. Освен това на дневен ред бяха и въпроси като устойчивостта на пенсионните фондове и намаляването на заплатите в публичния сектор.
От Атина обаче отрекоха, че ЕС им е дал срок да решат за условията по втория помощен пакет до днес. Реално ПАСОК и "Нова демокрация" все още не са постигнали съгласие за необходимите мерки за публичния сектор, които са условие за новия европейски заем.
Реално Гърция има срок да реши до следващата среща на финансовите министри на страните от еврозоната. Все още обаче не е ясно кога ще се състои тя, като очакванията са събитието да се проведе през тази седмица, най-вероятно във вторник (7 февруари).
Освен това Гърция отново ще продължи преговорите с частните си кредитори, като на масата стоят следните условия – 70% опрощаване на гръцкия дълг от големите чуждестранни финансови институции, които държат гръцки облигации и доходност по оставащия дълг от не повече от 3,5%. Очаква се официално предложение от страна на Атина да бъде обявено на 13 февруари (понеделник).
Гърция трябва да се договори с частните си кредитори преди 20 март, тъй като тогава трябва да покрие задължения по своите облигации на стойност 14,5 млрд. евро.
Същевременно двата най-големи профсъюза в Гърция ADEDY и GSEE обявиха, че от утре (7 февруари) ще има общонационална стачка в страната. И двата профсъюза са против допълнителните бюджетни реформи в замяна на помощта от Европа.