На 14 февруари в Националния музей "Земята и хората" за четвърта поредна година тържествено ще бъде отбелязан един от най-светлите дни на българската духовност – Успението на Св. Кирил Славянобългарски Константин Философ, съобщиха от музея.
Св. Кирил, създател на славянската азбука, след изтощителни и саможертвени борби и прения успява да извоюва равнопоставеност на българския език със смятаните за свещени езици еврейски, гръцки и латински, както и правото на всеки народ да извършва християнското богослужение и да развива книжовност и култура на своя роден език.
Постигнал върховната си цел, Константин Философ приема монашеското име Кирил. Петдесет дни след това, на 14 февруари 869 г., умира в Рим. Погребан е в базиликата "Сан Клементе", където мощите му се пазят и до днес.
През 1980 г. Папа Йоан Павел Втори обявява Св.св. Кирил и Методий за патрони на Европа, заедно със Св. Бенедикт, заради ценното духовно и културно наследство, плод на християнската им вяра, което те оставят на славянските народи.
Програмата на музея включва рецитал на съвременни български поети, четене от проф. Методи Танев на част от "Пространно житие на Константин-Кирил", участие на детски хор "Български славей" към читалище "Петър Берон-1926", на Петя Петковска, която ще изпълни избрани арии и на трио Ангелина Гочева (кларинет), надя Петрова (виола) и Диана Рахнева (пиано). Ще бъде представена и мултимедия на тема "Образите на славянските просветители – художествени послание през вековете".
Входът за събитието, което ще се състои на 14 февруари (вторник) от 11 часа в зала "Гигантски кристали" на музея, е свободен.