Няколко представители на различни ромски организации напуснаха заседанието на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси (НССЕИВ) към Министерски съвет.
Причината за тяхното отцепление е, че смятат работата на съвета за неефективна.
Ромските организации искат да се приемат промени в устройствения правилник на НССЕИВ към МС, за да се промени и да започне да изпълнява функциите си, поясни Деян Колев, председател на "Амалипе" на излизане от залата.
Той посочи още, че искат кардинали промени в работата на съвета, както и на преструктуриране на администрацията, която го обслужва.
"Дали ще е държавна агенция с управленски функции или ще е под друга форма това трябва да бъде решено", каза Колев.
Според него съветът трябва да има правомощия, за да може да инициира конкретни програми и дейности, а не само да координира това, което му се подава от другите министерства.
В нито една от институциите няма дори отдел, който да се занимава с интеграцията на ромите, поясни Деян Колев. "Затова дейността на институциите спрямо интеграцията на ромите е или нула или малко над нулата", каза още той.
В тази връзка ромите настояват да има агенция с управленски правомощия, която да започне реални действия за интеграцията на ромите, а не само да отчита такива.
От своя страна премиерът Марин Райков се съгласи да бъде създадена работна група, която да подготви исканата административна структура и тя да поеме отговорността за изпълнението на националната ромска стратегия.
До 22 април, когато е следващото заседание на съвета, работната група трябва да е готова с конкретни предложения, заръча премиерът.