Демократична България (ДБ) излезе с остра критика към управляващата коалиция заради липсата на законодателна и управленска програма, въпреки поетия ангажимент такива да бъдат представени до 30 дни след гласуването на кабинета.
От формацията посочват, че съставянето на държавния бюджет зависи пряко от приоритетите в програмата на правителството. Поради тази причина бюджетът все още не е внесен, а на срещата на Еврогрупата се представят единствено намерения, които не са публично оповестени.
"Невъзможността управляващите да намерят съгласие по водещите за страната теми води до липса на законопроекти в Народното събрание и управленски план", се посочва в позицията на ДБ, разпространена от БТА.
Според формацията единствената задача, по която работи коалицията, е разпределянето на постове в регулаторните органи. "Без ясни приоритети страната не може да се движи напред", категорични са от ДБ.
ДБ поставя под въпрос и често използвания от управляващите термин "нормализация". "Ако това е нормализацията, за която управляващите говорят, явно новото нормално е липса на скорост и посока", се казва в позицията им.
От формацията очакват правителството да представи програма за управление и бюджет още тази седмица, като критикуват, че една трета от традиционните 100 дни толеранс са преминали "в оправдания и лутане, във фалшиви разкрития за дупки и хвърляне на димки".