Кутия за обувки за Коледа

Инициатива на белгийска фондация ще зарадва бездомните по Коледните празници

по статията работи: iNews.bg | 16.12.2011 | 18:08

Фондация "Самаряни" от Белгия за поредна година започва кампанията си "Кутия за обувки за Коледа". Инициативата е от 1999 година и нормално първите години са малко разочароващи.

Постепенно обаче идеята набира последователи и през 2010 година от фондацията отчитат над 9,5 хил. кутии.

В какво се състои инициативата? От белгийската организация призовава своите съграждани да вземат кутия за обувки и да я напълнят с лакомства и безалкохолни напитки. Обикновено се побират по 8-9 пакета с храни. Препоръките на организаторите са да се подберат храни, които лесно се отварят и са готови за консумация.

Има и специален сайт, на който всички желаещи могат да научат как да подготвят кутиите. Сред насоките за продукти са например ядки, шоколад или бонбони, както и различни продукти като кренвирши или оризов пудинг...

Тези кутии се опаковат като подаръци, събират се на специални места, а после помощниците на "Самаряните" - сред които и много други неправителствени организации и фондации, ги раздават на бездомните и бедните белгийци. В кутията задължително трябва да има и коледна картичка с добри пожелания, както повелява традицията за истинските подаръци, направени от сърце.

Много бездомни имат за спътници различни животни. И те не са забравени от фондацията – за тях могат да се подготвят специални пакети с храна, които се депозират отделно.

По данни на властите 14,7% от белгийците или общо 1,5 млн. души живеят под прага на бедността с месечни доходи под 899 евро. Кутиите от обувки отиват в ръцете именно на тези хора, коментират от фондация "Самаряни".


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


3 Живка Илиева 19.12.2011 | 12:46
Много хора и у нас биха се включили в подобна кампания, не знам обаче до колко ще е ефективна, тъй като от личен опит с просещите по улицата забелязвам, че отказват храна и предпочитат винаги кеш...
2 Свежка . 16.12.2011 | 18:49
Много бездомни имат за спътници различни животни. И те не са забравени от фондацията – за тях могат да се подготвят специални пакети с храна, които се депозират отделно. За това съм по-навита, но е нас още не е навлязла традицията да се правят дарения за животни. Дори и когато стартира някоя кампания тя е зле рекламирана или зле описана. Например на Зелени Балкани инициативата за съберат дарения за дивите животни в замяна на торбичка за пазаруване. Разхвърляли са на сайта някаква обща информация, дали са номера на банковата си сметка, но изобщо не са уточнили по какъв начин ще изпратят торбичката на дарителите и кой поема цената по доставката. Много лаишка работа за съжаление.
1 Borislav Bonev 16.12.2011 | 18:47
Сега покрай Коледа може да се нагледаме на толкова много подобни инициативи. Хубаво е, че и по време на криза подобни неща, свързани с похарчване на някое и друго евро или лев, не спират.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.