Нова модерна академия за неформално обучение по езици, изящно, приложно и театрално изкуство за деца и възрастни официално отвори врати.
Акцентът в обучението на Академия Юнити е насочен към цялостното и хармонично развитие на човек.
Всичко това се реализира чрез четирите основни направления, които академията развива и тя е създала отделни центрове. Това са център за езиково обучение, за изобразително и приложно изкуство, център за театрално изкуство и сценография и център за холистична грижа за здравето.
Модерната база е факт благодарение на помощта на "Райфайзен банк", които са основен спонсор и са осигурили обзавеждането и оборудването в цялата сграда.
Част от политиката на банката е да подкрепя проекти, свързани с деца в неравностойно положение, каза Ваня Ирибаджакова, началник отдел "Комуникации" в "Райфайзен банк". "При постъпването на проекта в банката много бързо се взе решението за неговата подкрепа, тъй като той бе изготвен от млади и интелигентни хора, които знаят отлично, какво искат и как да го постигнат", посочи още тя.
С откриването на академията стартира и съвместната й социална програма с фондация "За Нашите Деца", чрез която деца в неравностойно и затруднено положение могат да се включат в обучителните курсове. Инициативата дава възможност на уязвимите деца да развиват езиковите си умения и да открият таланта в себе си.
Проектът стартира с 9 деца, с които фондацията работи. Две от децата са осиновени, 4 са от приемни семейства, а останалите са от семейства в тежко финансово състояние. Целта на академията и фондацията е от следващата учебна година броят на тези деца да се увеличи до 50.
За иновативния и модернистичен подход на преподаване спомага и модерната база на академията, разполагаща с всичко необходимо за обучението в отделните области.
Освен със социалната си ангажираност към децата в неравностойно положение, Академия Юнити се различава с атрактивния метод на преподаване при малчуганите. Много от новите методики на преподаване не могат да бъдат приложени в класическите класни стаи, заяви директорът на академията Иво Паскалев.
Той разказа, че техниката на преподаване цели всеки един урок да е различен от предходния, като това става чрез различни съревнователни и ролеви игри между децата, рисуване, както и честа смяна на интериора в учебната стая.
Например най-малките възпитаници на центъра по езиково обучение не изучават английски, седнали на чин с лист и химикал, а седейки върху барбарони и разигравайки различни етюди, зададени от преподавателите им, обясни Паскалев.
Той допълни, че обучението цели да развие талантите на най-малките, техните когнитивни способности, креативност и въображение.
"След тези занятия децата се чувстват изключително вдъхновени", коментира Иванка Шалапатова, ръководител на фондация "За нашите деца". Тя смята, че понякога позитивният заряд в живота на едно травмирано дете, е изключителен шанс то да се отвори за света и в битов план.
"Има деца с различни травми в живота си някои са преживели две раздели. Творчеството много помага да се оправят след тези проблеми. Това партньорство е изключително обогатяващо", каза още Шалапатова
Тя посочи, че основното предизвикателство да има много деца в школата стои пред това родителите да сътрудничат.
Центърът за холистично здраве в академията разполага с диагностика от най-модерно поколение, с която могат да бъдат засечени различни заболявания още преди да са се появили симптомите. Специалистите в центъра извършват ароматерапии с различни масла, лазерна и цветотерапия, с които могат да се лекуват над 200 състояния в организма.
Възрастните също могат да се възползват от всички видове курсове. Те могат да майсторят бижута, шалове, свещи, икебана и да развият изобразителния си талант.
Всеки заинтересован може да се запознае подробно с работата на академията в дните на отворените врати, които ще се състоят на 22, 23 февруари и 1 март.