Живеем в свят, в който основната тенденция е една – глобализация. Народите все повече губят частици от своята идентичност, за да приемат новите унифицирани ценности.
Ние, българите, не сме изключение от този процес. Ярък пример в това отношение е промяната, която настъпва в езика ни, в начина ни на изразяване. Всички помним забавната, но и болезнено точна карикатура, в която буквата "Щ" е изобразена като умираща, а до нея са се изправили "4" и "6", които най-удобно си заимствахме от чат комуникацията.
С цел да се съхрани езикът ни Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин” при БАН се включи в кампания в подкрепа на овладяването на съвременния български правопис и насърчаването на правописната грамотност. iNews.bg, който подкрепа всяка инициатива за съхранение не езика като културна ценност, е медиен партньор на инициативата.
Facebook страницата "Езикови справки" и twitter профилът @ezikovispravki са каналите, чрез които кампанията достига до потребителите в интернет.
Все още на много места в интернет не се следи достатъчно за правилното изписване на думите и пунктуацията.
"Кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!" е създадена в подкрепа на овладяването на съвременния български правопис и насърчаването на правописната грамотност", казва Светла Коева, директор на Института за български език.
"Необходима е дългосрочна грижа за езика, насочена както към традиционните сфери на образование и медиите, така и към новите възможности за общуване в интернет, която да изгражда престижа на правилната употреба на писмения и говоримия български език", допълва тя.
Кампанията, която реализира Публисис МАРК Груп с подкрепата на Института за български език, се стреми да провокира диалог по темата и да мотивира активните потребители на социалните мрежи да вземат участие в предизвикателството, като публикуват изображение на грешка, която са забелязали в интернет или в печатен материал.
Предвидени са и поощрителни награди – "Официален правописен речник на българския език" и специално изработени за кампанията стикери, с които ще се маркират груби грешки в публичната среда.
"С популяризирането на проблема в публичното пространство се надяваме повече хора да започнат да обръщат внимание на това, че е нужно да пазим българския език и да пишем правилно", казва Виктор Видас, творчески директор в Публисис София.
"Езикови справки" е услуга на Института за български език при Българската академия на науките. Националната служба "Езикови справки и консултации" е с половинвековна история и се поддържа от Секцията за съвременен български език.