Коледните и Новогодишните празници са сякаш "запазени" за доброто и благотворителността. За Йовка Христова всеки един ден е такъв – изпълнен с чувствителност, мисъл за околните и много нови идеи.
Тя твори в своята "Работилничка за чудеса" изделия от вълна, конци и плат. И прави чудеса и с хората, с които общува.
Йовка е учител по математика по професия. Диагнозата аутизъм, поставено на малката ѝ дъщеря Йоана, обаче променя живота ѝ и започва активно да се занимава с приложно изкуство. Открито говори за болестта на детето си, защото смята, че колкото повече се знае за този проблем и колкото по-отрано се действа, толкова по-добре за детето, за родителите и за цялото семейство.
Преди повече от 3 години Йовка изживява ужаса да няма средства за терапия със звукостимулация за аутисти, която тепърва се въвежда в България. Започва да мисли как да изкара тези пари – за времето това са 400 лева, и как в същото време да се грижи за децата.
Така жената, насърчена от близките си, се обръща към хобито си от детските и студентските години. Започва да шие, плете, рисува и да изненадва приятелите с ръчноизработени подаръци, пише jenite.bg.
"Беше чудесно като преживяване да съм у дома с децата си, да учим, а вечер докато пея приспивни песни да шия ръчните шевове" разказва Йовка.
По-късно от детската градина, в която записват Йоана, започват да водят детето веднъж седмично в галерия "Шмиргела", където има кръжок за аутисти. С децата работят психолози и художници. Така Йовка се свързва с галерията и се престрашава да попита дали биха включили в тяхна изложба четири нейни пана в стил пачуърк.
Отговорът, който получава от собственичката Юлия Банкова надхвърля и най-смелите ѝ очаквания – предлагат ѝ самостоятелна изява. В рамките на четири-пет месеца Йовка изготвя още 20 пана, а всичко се разпродава мълниеносно.
Следващата стъпка е "Работилничка за чудеса", в която заедно с другите майки изработват ръчно подаръци - с повод и без повод. Техните "чудеса" могат да бъдат намерени в електронния магазин Felt.
Йовка има идея в работилничката е се провеждат трудово-терапевтични занимания за деца с увреждания. "Защото колкото и добре да се справя едно дете, дори да е в масово училище, веднъж завършило, ако остане вкъщи, регресира" обяснява ни Йовка.
Тя иска да предложи на децата с аутизъм и с други увреждания трудово-терапевтични занимания, с които да могат да придобият различни умения и способности. "Всяко знание носи повече възможности" категорична е тя.