За европейския комисар по въпросите на рибарството Мария Даманаки незаконният риболов е престъпление. Тя изтъкна това по време на конференция в Лондон, посветена на първата годишнина от влизането в сила на Директивата срещу нелегалния риболов.
"Нелегалният риболов не само е престъпление срещу околната среда, но разрушава живота ни на много нива – подбива усилията ни да запазим биоразнообразието, а в същото време влияе негативно на пазарите заради нелоялната конкуренция", обясни еврокомисарят.
По думите на Даманаки и в ЕС не са светци. Индиректно европейските страни подкрепят нелегалния улов, защото позволяват вноса и продажбите на риба без сертификати. Всяка година в ЕС се внася нелегално уловена риба на стойност над 1 млрд. евро. Това представлява 16% от вноса на риба на европейския пазар.
За да спре тази порочна практика европейските институции разработиха директива, която се опитва да ограничи нелегалния улов, като пресече приходите от тази дейност. Рибите, хванати без разрешение, много трудно излизат на пазара. В някои случаи това дори е невъзможно.
Така се появиха и сертификатите, с които се обозначават рибите, уловени според квотите. Документът е гаранция, че всяка риба, появила се на пазара в ЕС, може да бъде проследена. На практика тази регулация промени начина, по който се търгува с риба в общността.
Първата година, в която новата регулация действаше, беше критична за всички участници. Те трябваше да настроят своите навици, съгласно новите разпоредби. Допълнително се появиха и опасенията, че държавите извън ЕС няма да се съобразят с нито един текст от тези разпоредби.
Година по-късно обаче нещата стоят различно. "Оказа се, че тези наши опасения са били преувеличени и животът е доста по-сложен за търговците на нелегална риба в ЕС", коментира Мария Даманаки.
Какво показва статистиката? През 2010 година страните от ЕС са отказали внос на риба по 14 заявки. Допълнително, съгласно новите разпоредби, са направени близо 5000 инспекции на риболовни кораби и са наложени 240 наказания за нарушения.