Много хора изпадат в паника, ако не откриват смартфона около себе си. Вероятно поне веднъж ви се е случвало да го забравите вкъщи или в офиса. Дългото и неуспешно търсене може да предизвика редица негативни емоции в потребителите. Екип от учени на Stanford University проведоха интересно проучване, с което искат да разберат до каква степен сме зависими от смартфоните си. За целта те провеждат два отделни експерименти, за да видят как се отразява липсата на устройствата върху потребителите.
Група от 125 доброволци са разделени в три категории, като едните са оставени в стая и им е позволено да използват свободно смартфоните. Втората група е в друго помещение с устройствата си, но няма право да ги докосват, а третата са сами без джаджата им да е в стаята. Заключенията на учените са доста интересни и показват, че хората, които са близо до смартфоните си се чувстват по-позитивно и са по-концентрирани спрямо останалите участници в експеримента, информира CNet.
В същото време потребителите, които са оставени в стаята без мобилни устройства са по-притеснени и изпитват проблеми с фокусирането и запомнянето на нови неща. Учените твърдят, че самото присъствие на смартфона ни кара да се чувстваме по-приятно и да сме по-самоуверени, като в подобна ситуация демонстрираме и по-висока продуктивност. Изследването им е интересно и показва доста различна гледна точка на зависимостта ни от модерните технологии.