Докато Българската народна банка (БНБ) бездейства по отношение на ситуацията с Корпоративна търговска банка (КТБ), синдикати, работодатели, както и експерти във финансовата сфера изработиха план за спасяването на финансовата институция.
Експертният консултативен съвет по проблемите на икономическата група на КТБ изработи меморандум, в който посочи различни възможности за действие по отношение на поставената под специален надзор банка.
"Въпреки оскъдната информация, предоставена на обществото, за текущото състояние на групата КТБ след поставянето на двете банки от групата (КТБ и ТБ "Виктория") под особен надзор, ние не виждаме безспорни доказателства за неизбежна несъстоятелност на тези банки и, в частност - на КТБ”, пише в документа на Консултативния съвет.
"Напротив, всички известни ни факти и обстоятелства по-скоро показват възможност банките да бъдат оздравени и да продължат обичайната си дейност”, потвърждават експертите.
От консултативният съвет са убедени, че от финансова подкрепа се нуждае само КТБ, а дъщерната й ТБ "Виктория" може да възстанови дейността си незабавно, дори без специално финансиране. "Ние препоръчваме собствеността върху ТБ "Виктория" ЕАД да бъде придобита от държавната "Българска банка за развитие" АД по цената, платена за нея наскоро от КТБ”, смятат още експертите. Според тях това трябва да се приема като временна намеса, докато ТБ "Виктория" бъде продадена на перспективен частен инвеститор.
По отношение на КТБ, от консултативния съвет смятат, че нейното оздравяване може да стане без финансиране от страна на държавния бюджет или на Фонда за гарантиране на влоговете. "Разходите за спасяване на банката могат да бъдат покрити за сметка на собствения капитал, натрупаните резерви, провизиите, заделени в КТБ за покриване на загуби, както и за сметка на облигационери и вложители, които не ползват защита по Закона за гарантиране на влоговете в банки”, се предлага в меморандума.
По думите на експертите външното финансиране за КТБ ще е само временно. След време то ще бъде погасено от лихвите.
Според членовете на консултативния съвет цената, която по този начин ще трябва да платят акционерите, инвеститорите и вложителите в КТБ, е далеч по-малка, отколкото би била, ако банката бъде обявена в несъстоятелност.
В своя план за оздравяване на КТБ от консултативния съвет подчертават, че Българската народна банка (БНБ) разполага с множество инструменти, които може да използва в конкретния случай. Към тях влизат възможността централната банка да поиска от досегашните акционери да увеличат собствения капитал и да осигурят ликвидна подкрепа на банката.
Заедно с това експертите подчертават, че от БНБ могат да поискат надзорно увеличение на капитала, като на надеждни трети финансови институции или на Фонда за гарантиране на влоговете се предостави право да запишат част от капитала на КТБ при увеличението.
Друга алтернатива според тях е тази за надзорно решение за вливане на КТБ в друга банка, с което да се възложи на придобиващата банка или на Фонда за гарантиране на влоговете в банките да преструктурират и да оздравят КТБ.
Не на последно място те посочват възможността за финансова подкрепа на затруднената банка чрез синдикиран заем, в т.ч. държавен заем, който отговаря на критериите на ЕС за държавна помощ.
От консултативния съвет предлагат в оздравяването на КТБ да се включи широк кръг от заинтересованите лица. Те подчертават, че програмата как това да бъде направено трябва да включва добре балансирани алтернативни финансови инструменти. Чрез тях облигационерите и вложителите в банката, заедно с акционерите и потенциални инвеститори, ще я финансират по време на оздравителния период.
В своя меморандум от консултативния експертен съвет предлагат и меню от опции за избор между различните такива инструменти. То включва:
Експертите предлагат всеки, желаещ да се включи в оздравителната програма, да може да избере подходящите за него финансови инструменти.
Целия документ можете да прочетете тук.