Правителството одобри законопроект за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права. С него се въвежда нов термин - "осиротели произведения и звукозаписи" и се определя редът, по който те могат да бъдат ползвани.
Изискването е на Директива 2012/28 ЕС, съобщи пресслужбата на кабинета. Целта на директивата и на законопроекта е да се гарантират общественият интерес и правната сигурност при цифровизирането и предоставянето на достъп до произведения и звукозаписи, носителите на права върху които не са известни или пък са с неустановено местожителство.
В колекциите на публичните институции, както и в обществените радио и телевизионни организации се съдържат немалък брой такива обекти. В тези случаи спазването на традиционния подход за търсене на съгласие от правоносителя за всяко използване би представлявало пречка за съхраняването и разпространението на европейското и националното културно наследство, за създаването на европейски цифрови библиотеки и за насърчаването на свободното движение на знания и иновации.
Предвижда се използването на "осиротели" произведения или звукозаписи да засяга единствено действията по цифровизирането им и предоставяне на достъп от общодостъпни библиотеки, учебни заведения, музеи, обществени радиа и телевизии.
По този начин целта ще бъде изпълнена - запазване, възстановяване и осигуряване на достъп до културни и образователни дейности. Статутът на "осиротяло" произведение или звукозапис ще бъде прилаган само в случаи, в които след щателно издирване в източници на информация, установени от министъра на културата след съгласуване с правоносители и ползватели, се установи, че нито един от носителите на права върху конкретния обект не е известен, или ако е известен - е с неустановено местонахождение.
В случай, че в последствие някой от авторите бъде открит, в негова полза е предвидена възможност за прекратяване на статута на "осиротяло" произведение. Информацията за обектите, получили статут на "осиротяло" произведение, използванията и организациите, които са ги осъществили, ще бъде документирана в публично достъпна база данни, създадена и поддържана от Службата за хармонизация на вътрешния пазар.