Държавата да създаде социален жилищен сграден фонд. Това е една мерките, предвиждани от разработвания от Министерство на инвестиционното проектиране (МИП) устойчив модел за насърчаване на икономическата активност.
Според плановете социалните жилища ще се намират не само в София и в градовете, в които има прираст на населението и икономически растеж, но и в други селища на територията на страната.
По този начин ще се даде възможност за решаване на проблема с демографската криза и борбата с бедността по региони, както и стъпка към интеграцията на социално слабите слоеве на обществото, се казва в прессъобщение на МИП.
Регламентите за ползване на социални жилища предстои да бъдат разработени. Идеята е да се предоставят облекчени условия за жилищно настаняване на всички нуждаещи се групи от обществото: младежи, семейства с ниски доходи, възрастни хора и други лица в неравностойно положение.
Представителите на малцинствата също ще могат да ползват социалния сграден фонд, но предимно онези, които работят и имат възможност да изплащат наемите или вноските за ползване или покупка на социалните жилища.
Визията на министерството за реализиране на социални жилища – подобно на европейската практика – е основана на идеята един от механизмите за изграждане на социален фонд да е създаване на съвместни инвестиционни инициативи между общините, държавата и частни инвеститори.
Експертите на МИП са в етап на проучване на нуждите на общините от социални жилища, както и на държавната и общинска собственост, която може да се предостави за съвместни инвестиционни инициативи. В момента се уточняват и условията, които могат да бъдат предоставени на бизнеса, за да бъде привлечен в инвестирането в социални жилища.
Всички 264 общини на територията на страната получиха въпроси от МИП и след анализ на техните отговори ще бъде изготвена конкретна форма на сътрудничество.
Концепцията за съвместни инвестиционни инициативи предвижда:
- Държавата да участва чрез безвъзмездно предоставяне на терени за строителство или нисколихвени кредити за строителство, като за целта се предвижда създаване на финансов жилищен фонд.
- Общините да участват чрез безвъзмездно предоставяне на терени за строителство.
- Бизнесът да участва в строителството, управлението и поддържането на социалния жилищния фонд, като инвестира собствени средства, срещу което получава определени права.
Европейските практики в областта на социалното жилищно финансиране, както и принципите и механизмите на функциониращите фондове в България също са обект на проучване и анализ.
Твърде рано е да се конкретизират както срокът за създаване на фонда, така и конкретните източници, заявяват от МИП. Предвижда се обаче да бъде регламентиран по начин, който да позволява свобода при набиране на средства и независимост от конюнктурни обстоятелства, защото целта му е да провежда дългосрочна жилища социална политика.