Европейската комисия (ЕК) обяви, че е започналата две разследвания за нарушения на монополните правила на пазарите за суап на кредитна неустойка. Тези ценни книжа осигуряват инвеститорите в случай, че компанията или държавата, в която инвестират, изпаднат в затруднено положение.
Кредитните суапове обаче понякога служат и за спекулативни игри на пазарите, разказват от ЕК. По тази причина и от ЕК започват разследване на практиките в тази област.
По едното дело под прицела на Брюксел попадат 16 инвестиционни банки и Markit, компания, водещ доставчик на финансова информация на суап-пазарите. Проверката ще покаже дали те не злоупотребяват с доминиращата си позиция на пазарите.
Става въпрос за водещи финансови институции - JP Morgan, Bank of America Merrill Lynch, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Commerzbank, Crédit Suisse First Boston, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland, UBS, Wells Fargo Bank/Wachovia, Crédit Agricole и Société Générale, допълват от Комисията.
Според подозренията тези банки са давали финансова информация, данни за индекси и цени само на компанията Markit, което е в резултат на тайно споразумение между тях. Проверката на регулатора ще бъде насочена и към практиките на на британската компания на пазара.
По второто дело започват проверки на девет финансови институции и ICE, която е сред водещите клирингови къщи на пазарите за кредитен суап. Част от банките по първото дело са в полезрението на Комисията и по второто. Разследването обхваща Bank of America, Barclays Bank, Citigroup, Crédit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan Chase & Co, Morgan Stanley и UBS.
Това дело засяга договорите на банките с клиринговата къща и преференциални такси, които са отпускали банките.