Появата на "България без цензура" на политическата сцена помага и на БСП в предизборната битка срещу ГЕРБ.
Това става ясно от социологическото проучване на агенция "Медиана", според което левицата води с около 3% на предишните управляващи.
Анализаторите твърдят, че това се дължи на отлива на поддръжници на Бойко Борисов и компания. Спадът на доверието до голяма степен може да бъде отдаден на формацията на Николай Бареков, която е привлякла 14% от избирателите, давали доскоро гласа си за ГЕРБ.
Ако вотът беше днес, Столетницата би получила над 20% подкрепа, докато бившите управляващи – 17,1%.
На трето място се нарежда "България без цензура", която се ползва с доверието на близо 10 на сто от населението. В европарламента ще намерят място и кандидатите на ДПС, за които биха гласували над 7% от гласоподавателите.
Шансове да заминат за Брюксел и Страсбург са и тези на Реформаторския блок с 4,3% подкрепа, Национален фронт за спасение на България, които получават 3,6% и "Атака" с 3,5%, уточнява в. "Труд".
Под изборната бариера остава движението на президента Георги Първанов АБВ. За него биха дали гласа си едва 2,9 на сто от избирателите.
Социолозите са песимистични за избирателната активност на вота на 25 май. Данните показват, че с наближаването на датата на изборите намалява готовността на гражданите да отидат до урните.
Според проучването едва 17% смятат, че ще положението в страната ще се подобри, ако ГЕРБ си върнат властта. 32% от анкетираните твърдят, че тогава ситуацията би била същата, а според 35% би било по-зле Борисов отново да управлява. 25% пък посочват, че правителството на Пламен Орешарски е по-добро от това на Борисов.
Подобно на други агенции и "Медиана" констатира, че конфликта в Украйна оказва пряко влияние на изборите у нас. Събитията в черноморската страна имат ефект, както върху активността на гласоподавателите, така и на рейтинга на политиците.
Преобладаващата част от избирателите не споделят доминиращата позиция на ЕС и САЩ за ролята на Русия в събития в Украйна. Политическият елит в страната до голяма степен влиза в конфронтация с преобладаващото обществено мнение, което отрича Русия като инициатор и
"виновник" и дестабилизатор на региона, обясни Кольо Колев.
От гледна точка на личните рейтинги на политиците те няма с какво много да се похвалят. Президентът Росен Плевнелиев се харесва на 9% по-малко от българите. Най-голямата пък е загубата на доверие към Йорданка Фандъкова, която губи цели 13% от и се радва на 35% положителна нагласа.