България трябва да направи, така че средствата, отделяни за наука, да бъдат поне 1% от БВП. Това заяви европейският комисар за изследвания, наука и иновации Карлош Моедаш бе на официално посещение в България днес. Освен това Моедаш представи препоръките на Европейската комисия за модернизиране на политиките в сферата на научните изследвания и иновациите в нашата страна. Те са част от доклад за реформите в сферата на науката и иновациите, който бе представен в рамките на форум в София. Ето ги и тях:
Проф. Люк Суте, който участва в изготвянето на препоръките, каза, че страната ни "трябва да експлоатира Европа повече чрез използването на различни европрограми”. Освен това е необходимо и да се увеличи допълнителното финансиране за докторанти. Страната ни има много добри инженери, но те не се развиват кариерно достатъчно. Друга препоръка е да се даде възможност на публичните организации. Еврокомисар Моедас коментира, че вече "започва нова ера. Новият поглед в науката и иновациите ще дадат резултат в бъдеще и затова трябва да сме търпеливи”. По думите му това е умна реформа. Той посочи, че страната ни първа е поискала помощ за реформата, която извършва. Това е станало през 2014 г.
Моедаш и министър Тодор Танев дадоха и съвместна. "Трябва да предприемете умни реформи в научната сфера, които да допринесат за по-добри резултати в тази област. Мисля, че ще успеете, защото премиерът Борисив и президентът Плевнелиев демонстрираха сериозно желание да помагат с каквото могат за научното развитие на България. Държавните ви мъже са много енергични хора, което ме впечатли много", обясни в началото Моедаш. И продължи: "Вашият еврокомисар – Кристалина Георгиева също постоянно ме пита и иска да помага. Голямата цел на моето посещение е да ви убедя, че финансирането трябва да отива В наистина в най-добрите научни проекти. Необходимо е да създадете независима агенция, която да следи за разходването на средствата от научните изследвания и проекти", даде напътствия Моедаш.
След него думата взе министър Тодор Танев. "Едно от най-важните неща, които можем да подобрим при взаимодействието с Европейската комисия е да обединим хората на науката и предприемачите. Парите, които ще дойдат в България за научни проекти няма да са по европроекти и в този ред на мисли – никой няма да ни заповядва как да ги изразходваме. Това обаче не значи, че трябва да караме постарому – с комунистически подходи", заяви министърът. И добави: "Имаме сили и воля да разкъсаме обръчите, които задушават културата. Преди време Ахмед Доган вкара тази метафора в публичното пространство, а сега аз си позволявам да я използвам и в сферата на науката и изследванията, където също се въртят доста пари по проекти", обясни образователният министър. "С помощта на Европа и на това, което си обещахме с Карлош Моедаш – можем да поведем война, която да приключи останалите войни, водещи се в научната сфера на България", сподели още Танев, без да обясни какво точно има предвид с тези силни квалификации.
В края на своето изказване министър Танев съобщи, че придобилият скандална известност "Фонд за научни изследвания" няма да бъде закриван. Постепенно обаче той ще прелее в агенция. "Искам да прекъснем дяволския цикъл на съревнование между фундаменталните и приложните изследвания. По програма "Хозизонт 2020" сме поеми ангажимент парите за наука да са 1,5% от БВП, а не само 1%, както препоръчват от ЕС", обеща Танев за финал.