България ще бъде засегната от кризата в Гърция, ако тя се задълбочи и страната отхвърли еврото. Това призна председателят на Европейския съвет Доналд Туск след края на срещата на финансовите министри от еврозоната, която се проведе снощи в Брюксел. На нея беше решено, че Атина има 24 часа да представи своите предложения за изход от кризата, за реформи, както и официално искане за нова програма за финансова помощ. "Ако преговорите отново се провалят, това ще означава фалит на Гърция", казва председателят на Европейския съвет Доналд Туск. И допълва, че крайният срок за постигане на споразумение с Атина е тази неделя, за когато е насрочено следващото среща.
Тя ще бъде проведена в два формата, отбелязва още Туск. В едната ще участват всички 28 членки на ЕС, а в другата – 19-те държави от еврозоната. "Последствията от излизането на Гърция от еврозоната ще има последствия не само за държавите, въвели единната валута, но и за България, Румъния и други страни. И така ще бъде несправедливо да обсъждаме този въпрос без тяхно участие", обясни Туск, цитиран от ТАСС.
Европейската комисия започва да се подготвя за излизане на Гърция от еврозоната. Това обяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер след края на срещата на финансовите министри на държавите членки, използващи единната валута. "Еврокомисията започва да разглежда сценарий за възможен изход на Гърция от еврозоната. Аз не желая това да се случва, но и не мога да го предотвратя, ако Атина не направи това, което трябва", казва той, цитиран от ТАСС.
Въпреки увеличаването на напрежението след гръцкия референдум, който каза "Не" на икономиите, шансове Атина и кредиторите да постигнат договорка все още има, смятат някои европейски лидери. "Подписването на ново споразумение все още е възможно. Франция иска Гърция да остане в еврозоната. Но за целта страната трябва да представи съответната програма", обяви след заседанието френският президент Франсоа Оланд. И допълни, че снощната среща е била необходима и е било важно диалогът да бъде възобновен.
Въпреки липсата на ясни договорки с Атина, от утре Европейската комисия и останалите институции в ЕС ще започнат да разработват трета програма за подпомагане на Гърция, отбеляза след срещата еврокомисарят по икономическите и финансови въпроси Пиер Московиси. "Трябва да действаме незабавно, ако искаме Гърция да остане член на еврозоната", отбелязва той.