Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в петък, че Европейският съюз трябва да бъде "решителен, координиран и обединен" в подходите си за овладяване на негативните икономически последици от пандемията от коронавирус, предаде БНР.
Коментирайки някои държави, които затварят своите граници заради разпространението на коронавирус, тя заяви, че някои контролни мерки могат да бъдат оправдани, но общите забрани за пътуване не се считат за най-ефективните от Световната здравна организация.
"Всяка мярка, която се предприема - трябва да бъде пропорционална", каза Фон дер Лайен и добави, че ЕК предлага да има насоки европейски насоки по отношение на границите. Тя каза: "За да бъде ефективна всяка мярка, тези насоки трябва да бъдат координирани в рамките на равнище ЕС. Държавите членки трябва да работят в тясно сътрудничество. Гражданите трябва незабавно да получат здравни грижи, където и да са в Европа".
Урсула фонд дер Лайен потвърди, че коронавирусът засяга сериозно икономиките на европейските държави. "Това е голям шок за световната икономика и ние предприемаме решителни и смели действия. Този шок е временен, но трябва да работим заедно, за да гарантираме, че ще бъде възможно най-кратък и ограничен", заяви Фон дер Лайен. "Убедена съм, че Европейският съюз може да издържи на този шок. Но всяка държава членка трябва да поеме пълната си отговорност и Европейският съюз като цяло трябва да бъде решителен, координиран и обединен", подчерта тя.
Изказвайки се по време на съвместна пресконференция с еврокомисарите Маргрете Вестагер и Валдис Домбровскис, на която беше представен икономическият отговор на ЕК на кризата с коронавируса, г-жа Фон дер Лайен отбеляза, че държавите членки "трябва да бъдат насърчавани да прилагат всички необходими мерки, за да спасят икономически си сектори, като например туризма. Ние на европейско ниво предоставяме максимална гъвкавост, давайки подкрепа на държавите и техните граждани".
ЕК създава инвестиционна инициатива в размер на 37 млрд. евро
Шефът на ЕК обяви, че ЕС ще създаде инвестиционна инициатива в размер на 37 млрд. евро като част от пакет мерки за облекчаване на негативни икономически последици в блока от въздействието на коронавирус, предаде Ройтерс.
Други стъпки, които ще предприеме Европейската комисия, включват предоставяне на гъвкавост на държавите членки по отношение на техните бюджетни дефицити и държавни финансови помощи, подчерта Фон дер Лайен. Това сякаш е знак, че ЕС е готов да активира клауза, позволяваща извънредни фискални стимули, които да нарушат действащите фискални правила (за бюджетен дефицит под 3% от БВП).
ЕС също така ще гарантира заеми в размер на 8 млрд. евро за 100 000 фирми в подкрепа на корпоративния сектор, посочи тя..
Вестагер: ЕК е готова да улесни държавната помощ срещу коронавируса
Правителствата от Европейския съюз може да се наложи да предоставят държавна помощ в "много по-голям мащаб" поради кризата с коронавируса, като ЕК ще въведе необходимите процедури за това много бързо, заяви европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер.
На същата пресконференция в Брюксел тя посочи, че Европейската комисия ще въведе схема за компенсации за туризма, хотелиерството и транспортния сектор и ще даде възможност на правителствата да гарантират, че банките разполагат с достатъчна ликвидност.
Вестагер каза, че има много начини, по които правителствата могат да помогнат, без да се нуждаят от одобрение на ЕК за т.нар. "държавна помощ", и приведе като примери предоставянето на субсидии за заплати или преустановяване на плащането на корпоративен данък, или на плащания на данъка върху добавената стойност (ДДС).
Добровскис: Готови сме да спрем временно фискалните правила в ЕС на фона на вирусната криза
Европейската комисия е готова да активира клауза във фискалните правила на ЕС, която би позволила временно спиране на бюджетните ангажименти от страните членки, най-силно засегнати от кризата с коронавируса, заяви на същата пресконференция в Брюксел вицепрезидентът на ЕК и еврокомисар по икономиката Валдис Добровскис.
"Готови сме да активираме общата клауза за избягване на съществуващите фискални ангажименти в ЕС, за да се приспособим към по-общата подкрепа на фискалната политика", посочи той.
"Тази клауза ще спре препоръчителната фискална корекция (за свиване на дефицита) и може да бъде задействана в случай на силен икономически спад", добави Домбровскис.