Един по-различен поглед върху глобалното затопляне

Парниковите газове предизвикват затоплянето на Земята? А може би е точно обратното?

по статията работи: Георги Георгиев | 18.07.2011 | 09:21

Защо днес повечето от нас смятат, че глобалното затопляне е причинено от парниковите емисии, отделени от човешката дейност?

Според д-р Явор Шопов от физическия факултет на СУ причината за това е, че мнозина учени приемат за даденост факта, че повишаването на техногенните емисии в атмосферата води до повишаване на температурите през последните години. Такава е и днешната широко възприета теория за глобалното затопляне. А дали тя е вярна?

Наистина, през последния един век измененията в количествата на въглеродните емисии се корелира много добре с различните глобални температурни индекси.

По време на лекцията си в рамките на лятната лектория по физика, провела се във Физическия факултет на СУ, д-р Шопов представи анализ на данни от последните 420 хиляди години, които показват ясна връзка между промените на въглеродния двуокис през вековете и вариациите на температурата.

Интересното при тези данни обаче е, че представени в графичен вид, ясно се вижда как първо се е променяла температурата на земната атмосфера и чак след това се е изменяла концентрацията на парникови газове. Изводът, който закономерно се налага, е, че промяната в температурите по някакъв начин е довела до отделянето на парниковите газове, а не обратното.

Данните са получени от анализа на мехурчета газ в ледени проби, добити от ледника при руската полярна станция "Восток" в Антарктида.

Тази статистика според д-р Шопов е неудобна за господстващата днес теория и поради тази причина се пренебрегва от мнозина изследователи на климата.

Кое всъщност причинява глобалното затопляне?

Според д-р Шопов голямата част от въглеродния двуокис, който се отделя днес в атмосферата, не идва в резултат на човешката дейност, а е предизвикан от разтварянето на карбонатните скали. Заемащи една трета от земната суша, те се оказват най-големият световен резервоар на въглерод. По химичен път е доказано, че скоростта на разтваряне на скалите е в пряка зависимост от покачването или спадането на околната температурата. Това може да обясни донякъде защо през хилядолетията промените в температурите са се отразявали и на количествата парникови газове в атмосферата.

Изследванията на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC) показват, че този процес е силно подценен и че той може да бъде главен източник на вариациите на въглероден двуокис в атмосферата, обяснява д-р Шопов.

Друго изследване, публикувано 2007 г., заключава, че промените в климата се дължат най-вече на слънчевата инсолация (количеството слънчева радиация, стигнало до Земята), както и от промените в орбитата на планетата ни в дългосрочни периоди, предизвикани от лунната гравитация. Спътникът на Земята е отговорен и за ледникови периоди през историята на нашата планета.

Важни фактори за климатичните изменения са и промените в на слънчевата светимост и на слънчевото магнитно поле, което също се променя с течение на времето. Т.нар. средновековен климатичен оптимум – затоплянето на климата между 850 и 1200 г. се смята за предизвикан от промяната на силата на слънчевото греене. В този период например ледниците в Гренландия се разтапят и островът става годен за обитаване.

В доклад на американския институт "Маршал" също се посочва, че най-важният фактор върху измененията на климата е интензитетът на слънчевата радиация, като Слънцето е оказвало основно въздействие върху климата през последните 100 години, а ролята на техногенните емисии е била второстепенна.

За силния ефект от промените в слънчевата активност говори и фактът, че паралелно с глобалното затопляне на Земята астрономите наблюдават и топене на ледниковите шапки на Марс при положение, че там не се отчита наличие на парниковите газове.

Други слабо изследвани фактори, които вероятно също играят роля в глобалните температурни промени, според д-р Шопов, са вариациите в нивата на космическите лъчи, слънчевият вятър, количествата малките междупланетни тела, изгарящи в атмосферата (метеори) и не на последно място космическият прах, чието количество между Слънцето и Земята също варира в относително малки периоди.

Ако преди 1970 г. слънчевата активност е била основен фактор за климата, то след това тя може да обясни само част от покачването на температурите. За другата част вина имат и парниковите емисии, отделяни от човешката дейност, признава д-р Шопов.

Въпреки това и днес Слънцето остава основният източник на промените в земната атмосфера смята ученият. Анализите показват, че от 70-те години насам слънчевата активност също стремглаво се покачва - в синхрон с ръста на парниковите газове в атмосферата.

Причината за трудното улавяне на огромния ефект, който Слънцето оказва върху климата, според д-р Шопов, се дължи на високата циркулация на въздушните маси в атмосферата, която маскира влиянието му за кратки периоди. Това е една от причините съвременните климатични промени да не отчитат ефекта от засиленото слънчево греене през 20 век, коментира още ученият.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


9 Mind Bridge 18.07.2011 | 17:51
Преди около 10 години IPCC (международната организация изследваща проблема) направи предвиждания как ще се промени климата в бъдеще. Много от хората предлагащи "алтернативни теории" сега тогава се изсмяха на тези предвиждания. Какво обаче стана? Оказа се, че предвижданията са сравнително правилни. Най-голямата неточност може би е, че при някои параметъра стоиностите са в горните граници на предвиденото (нивото на морската водата се повишило повече от средно предвидената стойност, например). Колкото и ние да се опитваме да отричаме работата на почти всички климатолози защото изводите им са ни неприятни, това няма да промени какво става в света. Предвижданията на IPCC вероятно ще продължат да се изпълняват. Океаните ще продължават да се вдигат. Шантавото време ще започне да става регулярно. Болестите от юга ще започнат да идват при нас. И т.н. Можем поне да опитаме да намалим неприятните последствия вместо да си заравяме главите в пясъка и да търсим "приятни" обяснения.
8 Петър Стоянов 18.07.2011 | 12:11
Колкото и да ругаете слънцето - то остава това, което ни дава живот, светлина и топлина - без него човешката раса няма да може да съществува. Прекаленото му съществуване след няколко хиляди години, ще доведе до края на нашата планета - това е ясно за всички и се знае от много време. Остава въпроса - какво може и искаме да направим, за да удължим приятния живот на нашата планета, и готови ли сме да платим цената?
7 V D 18.07.2011 | 10:59
Има много и различни версии затова, какви са причините за глобалното затопляне. Аз също съм на мнение, че всички ние, хората имаме пръст в това. Не е само от природата. Вместо обаче, всеки ден да си прехвърляме топката и да обвиняваме този или онзи, по-добре да се стремим да не бъдем такива егоисти и да се грижим за природата си, за да има и други след нас, които да ѝ се радват.
6 Криси Митева 18.07.2011 | 10:26
Свежка съгласна съм с теб! И аз съм на мнение, че повечето климатични промени и аномалии, не са толкова предизвикани от глобалното замърсяване благодарение на човека, а от тези естествени атмосферни и природни аномалии, които малко или много остават загадка за великите учени. Много силно подкрепям основната теория на д-р Шопов - за разтварянето на карбонатните скали. Има доста по логичен завършек и е доста по-издържано това твърдение, чисто логически. Мисля, че именно тези скали и силно слънчево облъчване, което засилва радиационния си ефект с всяка изминала година, допринасят най-много са странните климатични и не дотам толкова приятни, промени.
5 Ани Г. 18.07.2011 | 10:26
Това е презентация от Професор Боб Картър от Австралия. Той е палеонтолог, геолог и има повече от тридесет години опит като учен. В презентацията си той се опитва да опровергае теорията за глобалното затопляне като представя данните с които учените разполагат и ясно показва как конвенционалната теория е научно необоснована и данните по никакъв начин не я потвърждават. http://blip.tv/jim-karlock/balance-context-in-the-global-warming-debate-798183 Той е на почти същото мнение, като д-р Шопов, даже същото подкрепено с една добра презентация и още факти. А ето и една интересна статия свързана с него: http://greentech-bg.net/?p=522
4 d.krumova _ 18.07.2011 | 10:16
Ами ако се окаже, че вредата от повишените нива на СО2 всъщност е мит. Биохимикът Артър Робинсън твърди, че колкото повече СО2 има, толкова по-добре за растителността на планетата, която, по негови думи, ще ускори растежа и развитието си. Всеки организъм поставен в екстремна ситуация си мобилизира силите и еволюира, така че да се пригоди към промените в околната среда. Може би „апокалипсисът“ ще доведе до по-добро бъдеще за човечеството. Бъдеще без лишения и хранителен недоимък.
3 Силвия Димитрова 18.07.2011 | 10:05
Въпреки всички противоречия, ясно е, че намаляването на парниковите емисии и на замърсяването са нужни за доброто на природата. Дори и основната причина да е фазата на слънцето, човечеството трябва да си носи отговорност за действията си. Дърветата все още са основното депо, в което се съхранява СО2 и ако и този щит разрушим, последствията ще дойдат бързо и няма да ни харесат.
2 Свежка . 18.07.2011 | 09:56
Спекулации по тази тема наистина не липсват. Ами учените твърдящи, че такова нещо като „глобалното затопляне“ не съществува? Смятам, че официалната версия не отговаря на истината. Температурни аномалии е имало и назад в историята, още преди хиляди години. Има и документални филми, които дават необорими доказателства, че СО2 не е причината, а ефект от по-високите температури. По-скоро става въпрос за циклични природни явления, които не са много ясни за учените и затова те изфабрикуват една проста теза.
1 d.krumova _ 18.07.2011 | 09:38
Всяка една голяма теория задължително си има и своята анти-теория. Също както е теорията за произхода на човека, на Земята и пр. Има една официална версия и множество подверсии, които често тотално анулират и оборват първата. Но каквато и да е истината, не можем да си позволим лукса изцяло да оневиним човека и деструктивната му дейност, която упражнява върху всичко, от което би имал полза.

ТВ програма

Кино

  • 00:25 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:55 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:30 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:25 Отблизо /п/
  • 04:25 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:10 Книга на книгите анимационен филм/п/
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • 05:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 00:45 "Свръхестествени имоти" - сериал,...
  • 01:40 "Ослепително слънце" - сериал, с.2,...
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 04:45 "Ослепително слънце" - сериал /п./
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • Сега "Частни детективи" - сериал, сезон 1
  • 01:00 "Специален отряд" - сериал, сезон 3
  • 02:00 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:00 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.