Експерти: 7-ми блок ще ни трябва след 2030 г.

Задава се ръст на потреблението на ток, в бликите години ще имаме нужда и от АЕЦ „Белене”

по статията работи: Кристиан Костурков | 04.06.2015 | 18:35

Новият блок в АЕЦ "Козлодуй”, който се планира да се строи от американската компания "Уестингхаус”, ще бъде необходим на страната ни след 2030 г. Това обясни по време на международната конференция "Българската атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност” главният експерт по ядрена енергетика в "Риск инженеринг” Никита Христов. Според направените от него и негови колеги изчисления за бъдещето потребление на ток в страната и нуждата от изграждането на нови централи, преди това ще трябва да бъде изградена АЕЦ "Белене”. От една страна това се налага заради очакваното повишение на консумацията на ел.енергия у нас през следващите години и появата на дефицит в системата. От друга пък самият проект "Белене” е в много по-напреднал стадий и ще може да се реализира значително по-бързо от този за 7-ми блок, стана ясно от думите на Христов.

"Както се говори, че имаме достатъчно мощности, така се оказва, че тази зима България е била пред режим на тока. Товарът по мрежата е бил 8500 мегавата (само вътрешното потреблението е било 7000 мегавата). Фотоволтаичните централи в този момент не са произвеждала нищо, въпреки че имаме инсталирани над 1000 мегавата от тях, вятърните са работили с товар 17 мегавата от близо 1000 инсталирани”, каза Христов. И допълни, че трябва да се има предвид и наличието понякога на непланови ремонти на базови централи. "Което означава, че дори в момента България не разполага с достатъчно мощности за върховите товари по време на голяма консумация”, каза още експертът.

Според разработения от Христов и колегите му сценарий, при който са били взети предвид прогнозите на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за следващите 10 години, както и тези на независими международни организации, се очаква ръст на потреблението на ток в страната. През следващите няколко години то ще се случва с по-бавни темпове заради ефекта от предстоящото масово саниране на старите панелни блокове. След това обаче се очаква ежегодно консумацията да се увеличава с по 1.15%. "Според изчисленията през 2018 г., която чука на вратата, България няма да може да покрива със собствено производство върховите си товари”, каза Христов. За това ще способства не само ръстът на потреблението, но и извеждането от ескплоатация на по-старите ТЕЦ-ове, които не отговарят на изискванията на ЕС. За компенсацията им няма да помогне дори и увеличението на ВЕИ-тата, които ще продължат да се изграждат заради политиката в Европа, обясни експертът. От думите му стана ясно още, че в бъдеще проблемът ще се задълбочава и за решаването му няма да помогне дори удължаването на живота на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй”. "Да, това ще допринесе за забавянето на дефицита в системата, но няма да го предотврати”, категоричен е Христов.

С течение на годините пък България ще има все повече проблеми, тъй като потреблението на ток ще продължава да расте както при битовите потребители, така и в индустрията. Поради тази причина дефицитът ще се увеличава и постепенно страната ни вече няма да има достатъчно производители на ток не само при върховите товари, но и при средните, прогнозира експертът. Според анализите проблемът ще стане особено сериозен след 2027 г. Затова още сега страната ни трябва да се активизира и да започне да работи по изграждането на нови мощности, стана ясно от думите на Христов.

Това обаче не трябва да се случва изведнъж, защото ефектът пак няма да бъде добър за страната и енергийната й система. "Ако се построят едновременно АЕЦ "Белене” и 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй”, ще се окаже, че имаме прекалено голям резерв”, обясни Христов. И допълни, че не е добре да имаме огромна мощност, която не се използва, но в същото време не е добре и да има дефицит.

Оптималният вариант за стабилното развитие на българската енергетика и липсата както на дефицити, така и на струпване на излишни мощности, е да се удължи животът на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй” и паралелно да се игражда и АЕЦ "Белене”. "Желателно е обаче първо да се построи един блок, а след завършването му да се започне вторият. За да не се натрупва едновременно въвеждане на голяма мощност”, каза Христов. От думите на експерта стана ясно, че в строежа на 7-ми блок също има смисъл. "Но може би след 2030 г. Тогава ще бъде по-подходящ момент за въвеждането му в експлоатация”, казва Христов.  

И за двата проекта обаче в момента страната ни няма необходимите средства, за да ги реализира. Поради тази причина най-добрият вариант за държавата е да ги обяви на търг и те да бъдат поети от частни инвеститори, обясни Христов. "Така няма да се налага тя да се наема с гаранции, да взима заеми и т.н.”, допълва той. Освен това при този сценарий държавата ще си възстанови изхарчените 2 млрд. евро за проекта "Белене”. Ще бъде прекратено и арбитражното дело, което тегне върху НЕК, казва още Христов.  Според експерта вариантът с търсене на частен инвеститор е подходящ и за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй”. Тогава пак той ще поеме както намирането на финансиране за строежа, така и всички останали икономически рискове, поясни Христов.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:30 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:25 Малки истории /п/
  • 04:25 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:10 Книга на книгите анимационен филм/п/
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • 05:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 09:20 100% будни сутрешно токшоу с...
  • Сега bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 04:45 "Ослепително слънце" - сериал /п./
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците" - комедийно шоу /п./
  • Сега "Моето име е Мелек" - сериен филм
  • 03:00 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.