"Булгаргаз" ще започне да погасява отпуснатия през август заем от правителството в размер на 800 млн. лв. чак през 2025 г. Това става ясно от решение на служебния кабинет от последното му заседание, на което е одобрено допълнително споразумение към договора между Министерство на енергетиката и държавното газово дружество за предоставения заем, пише "Сега".
В правителствената информационна система е публикуван и погасителният план. От него става ясно, че "Булгаргаз" е получил заема при 2% лихва, която обаче започва да се начислява от началото на 2024 г. Оттогава дружеството ще заплаща по около 1 млн. лв. месечна вноска за покриване на лихвите, а от март до август 2025 г. ще върне и главницата с по 133 млн. лв. равни месечни вноски.
Заемът от 800 млн. лв. бе отпуснат в средата на август, за да може дружеството да плаща доставките на газ. Дружеството се оказа с финансови затруднения основно заради огромните задължения на "Топлофикация София".
В четвъртък изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева обясни пред бТВ, че дружеството ще търси нов държавен заем към отпуснатите вече 800 млн. лв. Според Златева дружеството е било с лошо планирани финанси, тъй като в момента са се струпали около 500 млн. лв. авансови плащания, които ще се възвърнат чак през зимата по време на отоплителния сезон. Освен това била намаляла събираемостта на вземанията не само от топлофикациите, но и от бизнеса.
Златева съобщи още, че допълнителен заем е необходим, тъй като "Булгаргаз" ще участва през октомври на годишния търг за запазване на слотове за разтоварване на втечнен газ край гръцкия остров Ревитуса за 2023 година.
"Това, което ние ще направим като дружество, е да участваме на годишния търг през октомври за слотове за 2023, за да може да осигурим възможността за разтоварване и за регазификация, след което ще поканим и фирми доставчици на природен газ да изберем и да сключим договор до края на 2023", каза Деница Златева. По думите й една дружеството е направило проверка и на Ревитуса нямало свободни слотове за ноември и декември. Това била причината и да се откажат останалите 5 от общо 7 танкера с втечнен газ, договорени от кабинета "Петков".