В днешно време хората използват Facebook по-често, отколкото ходят по малка или голяма нужда.
Без проблем можем да наречем Facebook манията, екзистенциалната криза на XXI в. - "Ако нещо се случи, а ти не го пуснеш във Facebook, то случило ли се е изобщо?"
Шегата настрана, в действителност има много хора, които смятат, че социалният живот започва и свършва с активността във Facebook.
За тях липсата на профил в социалната мрежа е равносилна на липсата на приятели. Онова, за което не си даваме сметка обаче, са някои от негативните последствия, до които води засилената употреба на Facebook.
Именно затова ще си поговорим в следващите редове:
Несъзнателна пристрастеност
Facebook формира навици. Като всяко едно нещо, към което хората могат да се пристрастят. Изключително лесно е да се закачите за постоянното ровене в социалните мрежи. Но за разлика от зависимостта от тютюна или други опасни пристрастявания, последствията, до които води прекаляването с Facebook, не се забелязват толкова лесно. Което значи, че вие може и изобщо да не подозирате, че имате проблем.
Средно жените прекарват по 81 минути на ден във Facebook. Мъжете "се социализират" по 64 минути дневно. Както казват специалистите, Facebook е като кредитната карта - окуражава те да губиш време, с което не разполагаш. По-разумно е просто да не го правите, отколкото по-късно да съжалявате.
-----
Ниско самочувствие
Ако все още не сте се самонаказали за качените две кила през уикенда, оставете на Facebook да го направи. Проучвания сочат, че потребителите във Facebook (особено жените) се терзаят от вида на тялото си, сравнявайки го с тези на техни приятели. Огромна част от жените, участвали в специализирани анкети, са отговорили, че когато разглеждат албуми със снимки на техните "приятелки", които изглеждат по-добре от тях, тайно си мечтаят за техните тела.
-----
Когато си търсите работа
90% от хората, които проучват и наемат служители, търсят и наблюдават Facebook профилите на кандидатите, а 69% от тях са склонни да не дадат определена работа на някого, само заради активността му в социалната мрежа.
Други проучвания обаче сочат, че много работодатели смятат, че липсата на акаунт във въпросната социална мрежа е знак за психически проблеми. Да, крайно заключение, но такива са фактите. Може и да си мислите, че точно във вашия профил няма нищо скандално, но никой не знае какво би отблъснало някой бъдещ работодател. Пък и винаги можете да дадете да се разбере, че сте имали профил във Facebook, но сте преценили, че времето ви в реалния свят е по-важно. Подобно заявление логично води до извода, че не сте пристрастени към социалната мрежа, ерго може да имате по-висока продуктивност на работното място.