Открих три проблема в България при кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ). Това са неефективен банков надзор, неефективно управление на банковите кризи и проблем с надзора за Управителния съвет на БНБ. Това заяви Жан-Мари Деманж, ръководител на регионалната икономическа служба на Франция у нас, на годишната конференция на Кофас в столицата.
По думите му Централната банка е трябвало да действа с КТБ така, както е постъпила с ПИБ – да предприеме много бързи действия и да отпусне нужните пари, както е направила с другата банка.
Относно освободения експресно подуправител на БНБ и ръководител на "Банков надзор" Цветан Гунев, Деманж посочи, че отговорността не може да лежи на плещите само на един човек, тя трябва да е колективна.
Според него ситуацията с банковата система у нас не е много лесна. По думите му трябва да се възстанови доверието в нея, като за целта е нужно да се направят три неща. Първото е реален преглед на качеството на активите на всички банки в България, като това трябва да става съвместно с Европейската централна банка (ЕЦБ). Другото е да се въведе програма за оценка на финансовата активност, каквато има работеща в Европейския съюз. Деманж обясни, че тази програма оценява процесите в централната банка. Друго, което трябва да се предприеме е да се осъществи по-добро управление на банковия надзор.
Според финансиста Бисер Манолов пазарът на ЕС е залят от ликвидност.
"В момента планът "Драги" не подпомага икономическия растеж в еврозоната. Той е стимулиран от слабото евро, а не от количествените облекчения. Заради нарастващите регулации в ЕС, банките се намират в менгеме", смята Манолов.
По думите му програмата за количествени облекчения няма да помогне, тъй като Европа има нужда от дълбоки реформи.
Според Любомир Дацов пък страната ни се бави с влизането в еврозоната. По думите му предприемането на подобна стъпка ще улесни правенето на реформи.
Източник: Econ.bg