По-голямата част от хората обръщат внимание на здравето си, едва когато се разболеят. Отиваме на лекар, а се оказва, че не можем да отговорим дори на елементарни въпроси за здравния си статус.
От сайта Jenite.bg, които през следващите седмици усилено ще говорят за здраве, обръщат внимание на задължителните познания, които трябва да придобием за себе си, за да улесним специалистите, които ни лекуват. Както и за да се опитаме всъщност да нямаме нужда от лечение.
За да разберете дали знаете базово необходимите факти за своето здраве, вижте дали можете да дадете отговор на следните въпроси:
Каква кръвна група сте?
Съществуват четири кръвни групи - А, B, AB и 0. С установяването и откриването на кръвните групи е възможно безопасното преливане на кръв, което в днешно време води до спасяването на хиляди животи всяка минута.
Към какво сте алергични?
Наричат алергиите "болестите на нашето време". Причините, които ги предизвикват, са разнообразни - индустриализацията и химизацията на производството, въздействието на замърсената околна среда, широкото използване на медикаменти, динамиката и напрежението на съвременния живот, наследствени предразположения и т.н. Ако са ни известни, по-лесно можем да се справим със заболяванията и да избягваме животозастрашаващи ситуации.
Кои медикаменти не ви понасят?
Лекарствата, които най-често причиняват алергии, са антибиотиците, ваксините и аналгетиците. Реакцията към даден медикамент може да е изключително опасна, преди прием на непознат препарат е нужно внимателно четене на етикета и консултация с лекар.
Кога бе последното ви сериозно боледуване?
Всеки медицински преглед трябва да започва със снемане на анамнеза - подробно и последователно получаване на сведения от пациента или негови близки за характера на възникналото заболяване.
Кога последно си направихте пълна кръвна картина?
Пълната кръвна картина се използва за профилактика и диагностика на множество заболявания. Препоръчва се да давате кръв и урина за изследване поне веднъж годишно, защото по този начин може някое заболяване да бъде диагностицирано в начален стадий.
Въпрос към жени: Преди колко време посетихте гинеколога за профилактичен преглед и цитонамазка?
Препоръчително е профилактичните прегледи при гинеколог да се правят два пъти годишно - на период от шест месеца. Така вероятността да се установят рано заболявания като рак на шийката на матката се увеличава.
При прием по спешност в болница и търсенето на причините за даден симптом, това са въпроси, чиито отговори могат да ни спасят живота или да възпрепятстват успеха на дадено лечение.
Изключително важно е да познаваме себе си, а не да разчитаме на провидението, на спомените на близките си или на информация в интернет. Да имаме култура на здравето.
В рамките на темата на месеца "Здраве" в Jenite.bg можете да откриете редица други материали, свързани с различни медикаменти, заболявания, профилактика..., например:
Здравите зъби и техните врагове