Изследователи от университета в Калифорния, Училището по медицина в Сан Диего и института Шайли Ай (Shiley Eye) са идентифицирали молекулярното "лепило", което изгражда мозъчните връзки, поддържащи изображенията чисти и стабилизирани дори когато обектите или очите се движат, пише ScienceDaily.
Чрез използване на модели от мишки изследователите демонстрират, че стабилизирането на изображения зависи от два протеина – Контактин-4 (Contactin-4) и амилоиден прекурсорен протеин, които се свързват по време на ембрионалното развитие. Откритието е публикувано в Neuron.
"Прецизните връзки между очите и мозъка ни помагат да виждаме специфичните неща с кристално ясен образ", казва главният автор Андрю Д. Хуберман, доцент по неврология, невробиология и офталмология.
"Сензорите в очите също засичат движение и се свързват с мозъка по-най правилния начин, за да може той да зададе на очите да се движат в правилната посока, без изображенията да се размазват, подобно на фотоапарат, ако се опитвате да направите снимка, докато се движите. Досега не знаехме как очите и мозъкът контролират това на молекулярно ниво."
Как става това можете да научите в Мегавселена.