Навън е тясно и мръсно. Градът сякаш се задушава от собственото си съществуване. Всички изпитваме нужда да поемем глътка чист въздух. Все повече мислим, как да избягаме от хаоса на града и къде да намерим отдих. Един екип от креативни хора предлага решение. Това е "Park(ing) day”.
Какво представлява всъщност идеята? Трансформация на градските паркинг места в малки градинки или паркове. Тя се заражда в Сан Франциско през 2005 г., където арт дизайнерско студио Rebar сменя предназначението на едно паркинг място и го превръща в градско паркче. Целта им е да накарат хората да преосмислят начина, по който се използват улиците и да предизвикат дискусия за промени в градската инфраструктура.
На 30 септември София прегръща каузата за шеста поредна година. Каква е мисията на "Park(ing) day 2016”, разказа по БНР организаторът на събитието Симеон Василев.
"Мисията ни е да провокираме диалог за разпределянето на градските пространства и за това какво може да се случи в рамките на едно паркинг място, ако то не е запълнено с автомобили. Този петък ще станем свидетели на много интересни идеи", каза Василев.
Участниците трябва да развихрят своето въображение, като единственото условие е да се поберат в очертанията на мястото за паркиране. "Винаги се цели участниците да са подчинени на темите на Park(ing) day, да са обвързани с градското развитие, опазването на околната среда, алтернативното придвижване и др.", обясни организаторът на екопроявата.
Той обяви и победителят на тазгодишния конкурс за най-добър и креативен проект - сдружението "Viridis Architects” , което представя арт-инсталацията "PARK(ing) РОЯК”. Тя представлява стотици фигури на летящи птици, изобразяващи живописно ято, което се рее над едно място за паркиране в центъра на София. Фигурките са направени от тел и хартия и се продават. Събраните средства ще се вложат в изграждане на хранилки и гнезда за птици в няколко софийски парка.