Това, че този юни е бил с половин градус по-топъл от обичайния юни, "е просто необичайно" за глобален температурен рекорд, смятат учените. Обикновено тези рекорди, които са средни стойности на температурите по целия свят за целия месец, се чупят с една десета или дори стотна от градуса.
Други пък са били изненадани от характера на екстремните метеорологични явления.
"Очаквахме да видим все по-чести горещи вълни, наводнения и суши по света. Но интензивността на някои от тези явления е малко изненадваща", казва Питър Стот, научен сътрудник в британската метеорологична служба.
Има "все по-голяма тревога, че изменението на климата не е толкова линейно, колкото може би сме си мислили", каза още той. Учените се опитват да разберат дали самите метеорологични модели не се променят, което прави горещите вълни много по-интензивни, отколкото предвиждат климатичните модели.
Макар, че учените все още не могат да дадат категорична оценка, някои твърдят, че тази година е на път да стане най-топлата в историята.
Исторически погледнато, световните топлинни рекорди са склонни да се подобряват в години на Ел Ниньо, а сегашният рекордьор, 2016 г., съвпадна със силен Ел Ниньо.
През май анализ на Berkeley Earth определи шансовете 2023 г. да бъде най-горещата в историята на 54%. Тъй като миналия месец се оказа най-горещият юни в историята, този процент ще се увеличи, казва Робърт Роде, учен в Berkeley Earth.
Рекордите са начинът, по който светът следи климатичната криза. Въпреки това някои учени предупреждават, че вниманието, което се отделя на тези големи числа, може да засенчи реалните опасности, които те засилват: Топлинните вълни, наводненията и сушите стават много по-чести, по-тежки и по-продължителни със затоплянето на Земята.
Въздействието на екстремните метеорологични условия върху хората през тази година вече е силно изразено.
В края на юни Тексас беше обхванат от гореща вълна с екстремна влажност, която направи температурите още по-високи и затрудни охлаждането на организма. Горещините обхванаха и Мексико, където екстремните температури отнеха живота на най-малко 112 души между март и края на юни.
От седмици Китай се бори с високи температури. В Пекин, който се сблъсква с една от най-жестоките горещи вълни в историята си, тази седмица температурите надхвърлиха 40 градуса по Целзий (104 градуса по Фаренхайт).
В Индия части от северната част на страната се борят с нестихващите горещини, а близо половин милион души в североизточната част на страната са засегнати от тежки наводнения, които предизвикаха опустошителни свлачища, отнели човешки животи.
"Всички тези видове екстремни явления са абсолютно съвместими с това, което очакваме да се случва все по-често, тъй като просто продължаваме да затопляме земното кълбо", каза Францис.
И тъй като Ел Ниньо се засилва, вероятно ще станем свидетели на повече екстремни метеорологични явления, добави тя, не само през лятото, но и през зимата, когато Ел Ниньо има най-голямо влияние върху времето в Северното полукълбо.
"Бих казала, че трябва да се притеснявате"
За учените, занимаващи се с климата, това е моментът да извикат "Аз ви казах".
От десетилетия учените предупреждават за това какво ще се случи с глобалните температури, ако светът не се откаже от навика си да използва изкопаеми горива и не ограничи замърсяването на планетата.
Да виждаме как климатичните промени се развиват пред очите ни "е ужасяващо", смятат учени, защото "това просто ще продължава да става все по-лошо и по-лошо, и все по-екстремно". Така че това, което виждаме сега, е само предвкусване на това, което може да се случи, ако усилията за намаляване на емисиите не са успешни."
Единственият положителен момент може да бъде, че записите помагат да се вдигне тревога.
"Надявам се, че може би повече хора ще осъзнаят, че това наистина се случва и е наистина опасно."