Над 3 млрд. души може да изпаднат в крайна бедност до 2050г. заради климатичните промени и природните бедствия. За това предупреждава доклад на ООН за глобалното развитие, цитиран от "New York Times”
"Промените в климата, обезлесяването, замърсяването на въздуха и водата, както и природните катаклизми засягат в най-голяма степен бедните държави и общности", се казва в документа.
Въпреки големия хуманитарен риск от бедствията и промените в климата светът върви в правилна посока според доклада. В него се подчертава, че светът върви бавно към равенството на хората.
От ООН отбелязват, че през 1990 година 43 на сто от световното население е живяло в крайна бедност и се е изхранвало с по-малко от 1,25 долара на ден. През 2008г. тези хора са намелели до 22% или до малко под 1,5 милиарда.
В Китай например за този период половин милиард души са се измъкнали от мизерното положение, застрашаващо живота им.
В доклада се казва, че за първи път от Индустриалната революция насам Бразилия, Китай и Индия имат почти равно на страните от Европа и Северна Америка производство.
Обединените нации предвиждат, че през 2030 година над 80 на сто от средната класа ще в живее така наречените "развиващи се" страни.
Настоящите и бъдещите достижения обаче може да бъдат спрени, задържани или дори да тръгнат на заден ход заради климатичните промени и бедствията в районите на пустинята Сахара и Южна Азия.
В документа са набляга на парадокса, че страните с най-нисък индекс на развитие замърсяват околната среда и въздуха най-малко, но са най-големите потърпевши от това.
Освен прякото влияние върху бедността и земеделието глобалното затопляне ще окаже негативен ефект и върху образованието в най-бедните региони.